„Rozchod“ pokračuje. Rusnok vidí vyšší sazby, Draghi hájí QE

Závěr minulého týdne přinesl i přes zkrácené domácí obchodování hned několik klíčových událostí. Jedna z nich prospěla koruně, ta druhá a třetí, byť se mohlo zdát, že nahrávají silnějšímu dolaru, měly dopad poněkud slabší.

V případě dění kolem domácí měny šlo – ještě před státním svátkem – o výroky guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka o normalizaci měnové politiky. Šéf centrální banky na konferenci na VŠFS řekl, že onen „návrat do normálu“ monetární politiky by měl proběhnout během jednoho až dvou let (alespoň dle modelu, se kterým centrální banka pracuje). V rámci této doby by se reálná úroková míra mohla dle modelu ČNB dostat na cca 1 %, což by při inflaci na inflačním cíli centrální banky, tedy kolem 2 %, znamenalo posun úrokových sazeb na úroveň 3 %.

Rusnok se rovněž vyjádřil k aktuálnímu stavu české ekonomiky, která se podle něj nachází nad svým potenciálem. To je sice na jednu stranu důkaz určitého přehřívání, guvernér je ale prý přesvědčen, že stále existuje dostatek prostoru k tomu, aby byl tento pozitivní růst udržen ještě několik let.

Koruna v návaznosti na tato slova zpevnila až k hranici 25,53 za euro. Aktuálně se obchoduje mírně slabší na 25,57 EURCZK.

V souvislosti s Rusnokovým vyjádřením je dobré si připomenout dalšího člena bankovní rady ČNB, a to Vojtěcha Bendu, který se v rozhovoru pro Hospodářské noviny (byť už je) z poloviny října vyjádřil obdobně. „Ideální by byla samozřejmě dlouhodobě neutrální úroková sazba, která je podle našich odhadů kolem 2,5 až 3 %,“ řekl Benda pro HN a dodal, že zda se na tuto úroveň dostaneme např. do dvou let, však neumí říct. Vše bude v tomto směru záležet na několika proměnných, a to například na politice ECB, především pak ale na vývoji kurzu koruny. Pokud by ten výrazně zpevnil, jako tomu bylo v roce 2008, Benda si „neumí představit, že by dosažení takové úrovně sazeb bylo možné“. 

V rámci všech fundamentů, které máme v současnosti k dispozici, je možné říci, že ČNB nebude se zvyšováním sazeb (zatím) nikterak spěchat. Inflace i HDP se vyvíjí v souladu s prognózou, v případě kurzu nepozorujeme žádné výraznější výkyvy. Jako jedna z dalších hlavních proměnných v rozhodování centrálních bankéřů vstoupí do hry vývoj mezd, který bude zveřejněn na začátku prosince. Vzhledem k dosavadním číslům, která z ekonomiky přicházela, ale předpokládáme, že se ČNB k dalšímu úrokovému hiku uchýlí až během příštího roku.

Jak velké (ne)jsou otazníky nad ČNB

Co se týče vývoje v zahraničí, dolaru nepomohla ani lepší než očekávaná data (z realitního trhu), dokonce ani určitý posun v otázce daňové reformy. 

Onen posun ohledně procesu protlačení daňové reformy Donalda Trumpa bylo její schválení, resp. schválení její první verze, ze strany Sněmovny reprezentantů, a to počtem hlasů 227 ku 205. Reakce dolaru byla poměrně vlažná proto, že se stále čeká na schválení reformy (její druhá verze) ze strany Senátu, kde by však dle všeobecných odhadů mělo být hlasování mnohem těsnější. Republikáni v Senátu mají sice převahu 52 ku 48, na druhou stranu, již dříve se ukázalo, že s navrhovanou změnou daňového systému nesouhlasí nejen demokraté, ale rovněž i někteří republikáni. Agentura Reuters uvedla, že by se mělo jednat o celkem 4 „odpadlíky“, což by v případě, že by demokraté hlasovali jednotně, znamenalo, že by reforma Senátem neprošla.

Dolar má namále. Někdo hází Trumpovi klacky pod nohy

Zaměříme-li se na evropské dění, je možné zmínit páteční proslov guvernéra ECB Maria Draghiho. Ten na konferenci ve Franfurtu nad Mohanem řekl, že eurozóna je stále závislá na likviditě, kterou do systému ECB dodává. Zároveň uvedl, že ekonomické oživení bude sice pokračovat, na druhou stranu, mzdy porostou stále pomalu, což vyžaduje pokračování v uvolněné měnové politice.

Byť si Draghiho slova udržela punc holubice, euro nakonec nejvíce srazily události z neděle na pondělí, a to konkrétně jednání o nové německé vládě (předem označované za pravděpodobně poslední), kterého se zhostily strany CDU/CSU, FDP a Zelení. Několik týdnů trvající rozhovory byly nakonec neúspěšné – kvůli neshodám se je rozhodla ukončit strana FDP – a Německo tak dost možná čekají předčasné volby. Euro na to reaguje oslabením k 1,174 EURUSD.

Co se týče dnešního dění, z domácí ekonomiky nepřijdou žádná data. Ze zahraničí je možné zmínit další proslov guvernéra Draghiho, tentokrát v Bruselu, a poté německý index cen výrobců. Pozornost se rovněž bude upírat k dozvukům včerejšího neúspěšného jednání o německé vládě.

 

Newsletter