Ekonomika na vrcholu. Pozor na krach v manželství

Makroekonomické ukazatele v čele s rekordně nízkou nezaměstnaností napovídají, že se české ekonomice v poslední době vede náramně dobře. Je přitom známo, že příznivé ekonomické prostředí dodává lidem odvahu na to, aby ve svém životě udělali zásadní změny. Nejčastěji je to vidět na trhu práce, kdy se lidé v dobách prosperity nebojí opustit mnohaleté zaměstnání, jelikož věří, že lehce najdou nové a lepší. Kde všude můžeme sledovat podobné změny?

Zásadních změn je v životě občas potřeba, jelikož nám mohou přinést mnoho dobrého. V souvislosti se změnou zaměstnání to může být například vyšší mzda, ale také to, že konečně můžeme dělat to, co nás baví. S životními změnami jsou ovšem často spojena rizika. Kdo nám zaručí, že si v nové práci skutečně polepšíme? A kdo nám zaručí, že nějakou vůbec najdeme? Takovou nejistotu si lidé troufnou okusit jen v případě, že se všechno zdá být růžové.

Velké změny mohou tudíž znamenat vysoké náklady. Nejlepším obdobím, kdy to risknout, je tak období ekonomické expanze, kdy je naděje na lepší zítřky nejvyšší. Jak však odhalila studie z Arizonské univerzity, jejímž autorem je Jessamyn Schaller, neplatí to jen o chování na trhu práce, ale také o revolucích v našich osobních životech. Na amerických datech bylo zjištěno, že pokud nezaměstnanost klesne o 1 procentní bod, způsobí to nárůst v míře rozvodovosti o 1,7 procenta. Jiný paper, tentokrát z Marylandské univerzity, zase ukazuje, že ženy bez vysokoškolského vzdělání v dobách recesí výrazně méně inklinují k rozvodu.

Deset bizarních indikátorů, které značí ekonomickou katastrofu

Jako kdysi ekonom Arthur Okun zjistil, že pokud míra nezaměstnanosti vzroste o 1 procentní bod nad svou přirozenou úroveň, pro americkou ekonomiku to znamená dvou až tříprocentní pokles v HDP, podobný „Okunův zákon“ lze definovat i pro vztah mezi mírou nezaměstnanosti a mírou rozvodovosti. Hospodářský cyklus tak ovlivňuje mnohem více oblastí našeho života, než by se mohlo zdát.

Je to přitom logické, rozvod je obvykle náročný nejen po psychické, ale i po finanční stránce. Majetkové vyrovnání často vyžaduje, aby si jeden z manželů našel vlastní bydlení, případně je nutné prodat společnou nemovitost, což v dobách recesí nebývá zrovna výhodné. Samostatnou kapitolou jsou pak právní výlohy. Dává tedy smysl, že takovéto potenciálně drahé změny v životě lidé nechávají na příznivější dobu, kdy mimo jiné očekávají růst příjmů, a raději tedy chvíli vydrží v nespokojeném svazku. Jak však uvádí server The Atlantic, kromě rozvodů to takto funguje i se svatbami či s pořizováním dětí.

Newsletter