Americký dolar propadl k euru na 6týdenní minimum 1,3695 EURUSD


09:45 • 1. července 2014

Koruna na zpřesněný údaj o českém HDP za 1. čtvrtletí pozitivně nereaguje a zůstává na kurzu 27,44 Kč za euro. K americkému dolaru dochází vlivem silného pohybu eurodolarového kurzu k posílení koruny o 8 haléřů na 20,04 Kč za dolar. Americký dolar včera odpoledne propadl k euru na 6týdenní minimum 1,3695 EURUSD.

Česká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí letošního roku o poznání rychleji, než ukazoval dosavadní odhad. Hrubý domácí produkt se mezičtvrtletně zvýšil o 0,8 procenta a meziročně stoupl o 2,9 procenta. Předchozí červnový odhad zněl přitom +0,4 % respektive +2,5 %. Ani tato čísla ale nemohou kurz české měny změnit, dokud ČNB neukončí svůj závazek intervenovat na devizovém trhu.

Propad dolaru k euru do blízkosti hladiny 1,3700 EURUSD pravděpodobně bude něčím, s čím nebude ECB, jejíž bankovní rada o měnové politice bude jednat tento čtvrtek, vůbec potěšena. Za výrazným a nečekaným pohybem na eurodolaru stojí zřejmě spíše technické faktory – očekávané omezení likvidity tento týden v souvislosti s pátečním Dnem nezávislosti a proražení rezistence na hladině 1,3676-1,3689.

Nicméně nečekaně holubičí projev prezidenta sanfranciského Fedu Johna Williamse dolaru jistě také nepomohl. Williams řekl, že Fed pravděpodobně bude muset podržet úrokové sazby u nuly ještě alespoň další rok. Třetí informací s potenciálním negativním dopadem na dolar je čtvrtletní COFER zpráva Mezinárodního měnového fondu o struktuře devizových rezerv centrálních bank. Z ní vyplývá, že centrální banky celosvětově v posledním čtvrtletí snížily podíl dolarových rezerv o 0,8 %.

Dnes trhy mohou ovlivnit další makroekonomické zprávy. Dopoledne německá míra nezaměstnanosti a index průmyslové aktivity PMI. Odpoledne potom z USA indexy aktivity ISM a PMI Markit a stavební výdaje. Hlavní událostí týdne bude čtvrteční jednání ECB, kde lze spekulovat na slovní intervence proti silnému euru.

Napsat autorovi RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.