Hampl (ČNB): Bitcoin je do značné míry čínskou měnou

Bitcoin je v tuto chvíli do značné míry měnou, kterou lze označit za čínskou. Dramaticky největší podíl konverzí z bitcoinu se totiž týká čínského jüanu. Je to zhruba 99 procent. Serveru Roklen24 to řekl viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. „A i kolega viceguvernér z čínské centrální banky mi potvrzoval, že bitcoin slouží jako jistý nástroj k obcházení zpřísňujících se pravidel pro vývoz kapitálu z Číny,“ dodal.

„Upřímně řečeno, jako zastánce elastického systému peněz, ve kterém žijeme, si myslím, že konkrétně alternativní měny stávající peněžní a měnový systém neohrožují,“ poznamenal Hampl.

Podle něj je důležité vidět proporce bitcoinu. Je nejrozšířenější z alternativních měn a i tak má z hlediska celosvětového v zásadě zanedbatelný význam. „Měnověpoliticky bitcoin dle mého nenaplňuje to, co lidé očekávají od měn, které v běžném životě používají,“ upozornil.

„Co podle mě očekáváte od měny, kterou máte v peněžence, je to, že rozumně udržuje vaši kupní sílu. Alternativní měny toto nenaplňují – jejich volatilita (proměnlivost hodnoty – pozn. redakce) je dokonce větší než u nejvolatilnější komodity, kterou je plyn. To je absolutní definice něčeho, co nechcete používat jako dlouhodobý uchovatel hodnoty a jako dlouhodobé platidlo,“ uvedl Hampl s tím, že alternativní měny se svým charakterem více blíží investičnímu aktivu nebo extrémně volatilním komoditám, na které se lze dívat jakkoliv, ale těžko jako na peníze v běžném slova smyslu.

Bitcoin dobrý, mince lepší. Papírové peníze nám nerušte!

„Nemám nic proti bitcoinu; koneckonců je to spontánně vzniklý pokus o alternativu ke státem řízeným penězům a jsou lidé, kteří to považují za správnou cestu, věří tomu. Stále říkám, že alternativní měny není třeba nějak regulatorně, vrchnostensky likvidovat nebo je vyhánět ze světa. Na druhou stranu ale také říkám, že nemají požívat ani nějaké speciální ochrany, aby lidé nezískali pocit, že jsou chráněny stejně jako oficiální měny států,“ poznamenal viceguvernér. Tedy nepomáhat, nechránit a nesnažit se zlikvidovat, ale ani nevodit za ruku, doplnil.

 

 

K technologii blockchain, na jejímž základě bitcoin funguje, Hampl uvedl, že všude ve vyspělém světě se bere jako velmi slibná technologická inovace. A řada mezinárodních finančních institucí i řada centrálních bank investuje ohromné zdroje, aby našly způsob jak blockchain využít v komerčním bankovnictví. Jinými slovy, jak z té alternativy nebo avantgardy přenést něco do mainstreamu (hlavního proudu).

„Nicméně si nejsem jistý, že je to tak daleko, abychom se bavili o konkrétní aplikovatelnosti, a to z jednoho prostého důvodu. Blockchain je postaven na tom, že distribuované záznamy skutečně mohou sloužit jako alternativa vůči systému vypořádání, jaký známe dnes, tj. kde máte čtyři oči, které musí zkoumat, jak vše proběhlo. U blockchainu v zásadě nepotřebujete dodatečné potvrzení,“ konstatoval viceguvernér. Dodal, že toto potvrzení v systému bitcoinu totiž provádějí nějací konkrétní lidé, kteří jsou motivováni tím, že dostanou dodatečné bitcoiny za to, že potvrdí, že k transakci skutečně došlo. Takže motivace je zde jiná.

„Náš stávající platební systém s tímto samozřejmě není kompatibilní a jakkoliv spousta lidí vidí budoucnost v tom, že se transakce budou dělat takto, zatím jsem neviděl nikoho, kdo by to dotáhl tak daleko, že by z toho udělal úplně plnohodnotnou alternativní platformu pro platební styk. Ale nevylučuju to – rozhodně je to slibné a zajímavé. Takže se může stát to, co stále opakuji, tedy ne že avantgarda vytlačí Národní divadlo, ale že se Národní divadlo může avantgardou inspirovat. Hlavní proud se trochu změní, ale Národní divadlo zůstane Národním divadlem. Nevěřím ale, že to už teď někdo ví. Ohledně toho se maximálně vytvářejí očekávání,“ naznačil Hampl.

Hampl (ČNB): Slovo občas udělá práci za desítky opatření

Newsletter