Michal Horáček: Musíme být odvážnější a sebevědomější

Češi musí být odvážnější a sebevědomější. Možná i proto, že nemají moře. Měli by v sobě potlačit vnitrozemce a stát se Evropany, jejichž životní prostor moře obklopuje. Zeměpis je strašně důležitý. Česko by mělo zůstat v euroatlantickém prostoru. Mělo by být v EU a plnit své závazky vůči svým partnerům v Severoatlantickém paktu (NATO). V rozhovoru pro Roklen24 to říká kandidát na prezidenta Michal Horáček. Dodává také, proč je proti devizovým intervencím ČNB a zda by byl pro zavedení eura. Druhou část rozhovoru přineseme v pondělí.

R24: Bude Česko směřovat na Východ nebo na Západ? Kterým směrem bychom se měli vydat?

Česko by se nemělo nikam vydávat. Mělo by zůstat tam, kde je po tisíc let, po svoji státní historii. To znamená v euroatlantickém prostoru. Mělo by být v EU a plnit své závazky vůči svým partnerům v Severoatlantickém paktu (NATO). Nemělo by být černým pasažérem. Sám pan zvolený americký prezident Donald Trump tohle několikrát zdůraznil, a není divu. Jsem rozhodným zastáncem toho, abychom zůstali v prostoru liberální demokracie, právního státu, úcty k jednotlivci. A tam, kde se ctí univerzálnost lidských práv.

R24: Když se podíváme na orientaci Česka na mezinárodní obchod, máme silnou vazbu na Německo. Je to tak správné?

Říká se, že jsme, tuším, sedmnáctým spolkovým státem Spolkové republiky Německo. Je to dané zeměpisem. Zeměpis člověk nepředělá. Díky bohu, že jsme součástí toho, co má už dlouhou tradici i v tomto obchodním slova smyslu. Platí určité normy, platí určitá pravidla, psaná i nepsaná. Je to náročné prostředí, které nás všechny nutí, abychom podávali lepší výkony, dodávali lepší služby, lepší zboží. To není „soft“ prostředí, je to tvrdé prostředí. Dobré pro nás, kteří mají ambici být tam, kde jsme dříve bývali alespoň po čas, tedy mezi deseti nejbohatšími zeměmi světa. To se s malými cíli nedá dosáhnout.

R24: Bylo pro Vás překvapením, že Donald Trump porazil v Hillary Clintonovou a vystřídá Baracka Obamu v Bílém domě?

Bylo to překvapení. Myslím, že pro všechny. Sice jsem si na sociálních sítích přečetl, že kdekdo očekával, že to bude pan Trump… Ne. Svědčí o tom i sázkové kurzy, které byly na vítězství paní Clintonové tak nízké, že už se to nedalo za tak nízký kurz vsadit.

Stratég: Na těchto 40 akciích vyděláte za éry Trumpa

R24: Co od 45. prezidenta Spojených států očekáváte?

Těžko říct. Vždyť právě charakteristikou Donalda Trumpa bylo to, že je nevypočitatelný. Nicméně soudím, že žádná polévka se nejí tak horká, jak se uvaří. Přece jen síla demokratické tradice a celého systému v USA bude mnohem větší než jakýkoli jednotlivec. I když je to prezident, který má obrovské pravomoci. Přesto se neobávám, a ostatně trhy to potvrzují. Futures kontrakty na Dow Jones v noci klesaly o 600 bodů. No a sešel se den se dnem a najednou je tu nový rekord. Trhy soudí nekompromisně. Teď říkají, že obavy z pana Trumpa byly přehnané.

R24: Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli oznámila, že se bude o úřad ucházet počtvrté v řadě. Marine Le Penová se pro CNBC vyjádřila, že dny Merkelové jsou sečteny. Jak to vidíte vy?

Jako dívčí válku. To by byl zábavný titulek… (smích) Nejsou to úplně ranní rosy, ty dámy. Mají za sebou poměrně dlouhý pobyt v politice, umějí i poštouchnout… Každopádně si myslím, že politické dny paní Merkelové sečteny rozhodně nejsou.

R24: Pokud se nyní zaměříme na Česko. Co si myslíte například o daňovém systému? Měly by být daně vyšší?

Co je opravdu závažné, je to, že máme strašně drahou práci. Je vysoce zdaněná, a pak je tu ještě něco, čemu se cudně říká pojištění. To je další brutální daň. Cena práce je obrovská. To není příznivé pro žádné prostředí, které se má dynamicky vyvíjet.

R24: Kam by podle Vás měly směřovat veřejné výdaje? Co utlumit, co je neefektivní?

Je řada věcí, které bychom měli dofinancovat, i když efektivní ve strikně ekonomickém smyslu to být nemusí. Především musíme dávat dvě procenta HDP na armádu. Tak, jak jsme to slíbili. Když jsme něco slíbili, tak to musíme plnit, jinak nebudeme dobrým partnerem. Armáda má vnitřní dluh přinejmenším 100 miliard korun. Možná víc. S tím se musí něco dělat. Nežijeme ve světě, který hraničí s rajskými poměry. Jednou z prvních povinností státu je poskytovat občanům servis v tom, že jim zaručuje obranyschopnost. Druhá věc je, že musíme mnohem více posílit investice do vzdělání, vědy a výzkumu. To je úplně zásadní, to je investice do naší budoucnosti. Jinak nebudeme konkurenceschopní a zůstaneme v pozici montovny těch schopnějších, dravějších, přemýšlivějších.

Občané si nejsou vzájemně jen obchodními partnery. To je ten rozdíl proti vizi udělat stát jako firmu. Firma osekává náklady tam, kde je to neefektivní. Máme tu ale třeba lidi, kteří jsou na vozíčcích. I ty, kteří se starají a pečují o jiné. Těch je 370 tisíc. Firma by se s nimi, ekonomicky nepříliš produktivními, nemazlila.

R24: Kde vidíte budoucnost české ekonomiky? Jak významný by měl být například automobilový sektor?

Když byl můj dědeček chlapec, tak pracovalo v zemědělství 86 procent české populace. Dnes? Tři procenta. I v průběhu pouhých tří generací vidíme velkou dynamiku. Dnes se bojíme ztráty pracovních pozic po příchodu „Průmyslu 4.0“, čili automatizovaného průmyslu. Kam půjdou ti lidé? Nevím, ale někam jistě. Ti chytří, podnikaví, nápadití prostě vytvoří nové, dosud netušené pracovní přílržitosti. V téhle souvislosti soudím, že musíme mít zejména dobré IT. Tady potřebujeme méně legislativních překážek, víc důvěry, že to je právě ten směr, kterým se máme vydat. Celý e-government, myšlenkový svět spojený s internetem. To je to, kam musíme jít. Tam se vytváří obrovská přidaná hodnota. Tam nečerpáte prakticky žádnou energii, jen tu potřebnou k fungování počítače. Jediné, čím se to musí živit, jsou nápady, podnikavost, startupy. Myšlenkově mladí lidé, i kdyby fyzicky byli třeba šedesátiletí.

R24: V Praze se nedávno konal Startup summit 2016. Nezdá se Vám, že se mění paradigma? Podnikat dnes může každý. Je to podle Vás cesta, třeba ten Průmysl 4.0, budou brát stroje lidem práci?

To provází průmyslovou éru inherentně. To je nevyhnutelné, to tak musí být. Důležité je, abychom opustili to, co se přežilo a investovali energii a peníze do toho, co má budoucnost. Příběhy o chlapcích z garáže, kteří se stali miliardáři, jsou nesmírně inspirativní, protože to není vymyšlené. To je pravda. To se stalo. Ne každému. Na jednoho Billa Gatese připadá tisíc jiných kluků v garáži, kterým se to nepovedlo. Tak to je a je to správné. Uchytí se nejlepší myšlenky, které vytvářejí něco úplně nového.

To musíme dělat pořád. Musíme být odvážnější a sebevědomější. Nerad generalizuji, o Češích, národu… Je tady určitá kulturní tradice, která je konzervativnější a obává se rizika. Možná i proto, že nemáme to moře. Když máte moře a musíte se vydat přes neprobádané dálavy někam do Indonésie jako Holanďané, tak je to něco úplně jiného než znají a jsou schopni vstřebat lidé jako my, Češi, vnitrozemci za nevysokými horami. Tak jsme určeni. Zeměpis je strašně důležitý. My bychom ty vnitrozemce měli v sobě potlačit a stát se Evropany, jejichž nejen životní, ale především myšlenkový prostor obklopuje nedohledné moře.

Čeští startupáci by měli networkovat ve Valley a Izraeli

R24: V rámci skupiny Roklen funguje od května crowdfundingová platforma Fundlift.cz? Jaký je Váš názor na crowdfunding?

Je to slibná věc. Zohledňuje demokracii, která se skutečně tak rozlévá, že nabízí lidem prostory dřív nedostupné. Crowdfunding je jedním z nich. Říkám si: kéž bych byl účastníkem crowdfundingu Google nebo Facebooku… Ale i českých podniků. Třeba těch, které světově uspěly se svými antivirovými programy. Nebo i jiných firem někde z Bruntálu nebo Jeseníku.

Jen velmi krátce. Byl byste pro zavedení eura v ČR?

Tady souhlasím se současným panem prezidentem Zemanem, velice vášnivým zastáncem eura. Také bych se klonil k tomu, abychom euro přijali. Už jenom kvůli transakčním nákladům. To za prvé. Za druhé svět přeci jenom vnímá eurozónu jako solidnější, vypočitatelnější prostor.

R24: Jaký máte názor na devizové intervence ČNB? Dělají to centrální bankéři dobře? Měly by intervence skončit?

Mám na to výrazný názor. Nepříznivý. Protože nejsme v eurozóně, tak je moc ČNB výrazně vyšší, než kdybychom v ní byli. Ale ta moc je hlavně v tom, že nám především může svým arbitrárním rozhodnutím ze dne na den znehodnotit naše peníze. Jako ve středověku pohoršit měnu… Když králové umírali, tak synům říkali: „Hlavně nekaž měnu“… A říkali to z velmi dobrého důvodu. Ne, pro takové centrální bankéře bych mnoho porozumění neměl.

R24: Vy, jako kandidát na prezidenta, jak se díváte na politiku prezidenta Miloše Zemana na výběr nových členů bankovní rady ČNB?

Tady měl poměrně šťastnou ruku. Podobně jako v Ústavním soudu. To jsou kroky, jichž se nezhostil špatně.

Kompletní životopis Michal Horáčka

Newsletter