Arca Capital chce analýzu závazků majitele OKD vůči firmě a státu


16:15 • 20. května 2016

Tagy: OKD, Arca Capital, vláda

Skupina Arca Capital investora Pavola Krúpy požaduje, aby vláda iniciovala vytvoření analýzy závazků, kterými se kupující zavázal uzavřením smlouvy o koupi akcií vůči společnosti OKD a státu. Krúpa se proto dopisem obrátil na ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD).

Podle Arca Capital došlo v rámci privatizace menšinového podílu akcií OKD v roce 2004 uzavřením smlouvy o koupi akcií mezi Fondem národního majetku České republiky a společností Karbon Invest k vytvoření závazků kupujícího vůči společnosti OKD a státu, které nebyly dodrženy.

Na základě smlouvy o koupi akcií se kupující zavázal, že v souvislosti s jakýmkoli útlumem těžby ze strany OKD nevznikne žádný nárok na vynaložení prostředků ze státního rozpočtu ČR a že společnost nebude takový nárok uplatňovat. Současná situace, kdy je zahájeno insolvenční řízení a společnost požaduje po státu miliardy, je jednoznačně v rozporu s tímto závazkem, upozornila Arca Capital.

Ve smlouvě o koupi akcií uzavřené mezi FNM a společností Karbon Invest je také zakotveno, že kupující zajistí, aby společnost OKD vytvářela zákonné rezervy finančních prostředků na vypořádání škod a na rekultivace a sanace dle horního zákona.

Vážná hospodářská situace OKD, která vedla k zahájení insolvenčního řízení, je zapříčiněna nestandardními kroky bývalého i současného managementu společnosti OKD i NWR. Je zde podezření, že finančními operacemi, které způsobily vyvedení hodnotných aktiv (tunelování) a nevýhodné zadlužení firmy OKD u mateřské společnosti NWR a které byly mimořádně nevýhodné pro společnost OKD, mohlo dojít ke spáchání trestné činnosti, uvedla Arca Capital.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.