Nejdůležitější čísla týdne hecují dolar


AKTUALIZOVÁNO 15:41 14:51 • 5. června 2015

Tagy: USA, americká ekonomika, zaměstnanost

Schopnost amerických firem a institucí tvořit nová pracovní místa se v květnu zvýšila a to nad očekávání. Nejdůležitější zpráva týdne z pohledu světové ekonomiky vyznívá pozitivně a naznačuje lepšící se kondici trhu práce. To si trhy přebírají po svém – jako signál možnosti brzkého prvního zvýšení sazeb centrální bankou, které má (alespoň krátkodobě) ubrat palivo krasojízdě akciových trhů. Futures na Wall Street nicméně pouze chvilkově prohloubily ztráty, zatímco dolar skokově posiluje k euru a denní minimum posouvá až na 1,105 EURUSD.

Květnová vládní zpráva z trhu práce přináší informaci, že v největší ekonomice světa vzniklo 280 tisíc pracovních míst. To je značný nárůst z 221 tis. (po mírné revizi) v předchozím dubnu. Výsledek překonal i očekávání analytiků, kteří v průměru počítali s vytvořením 226 tis. míst. Za poslední tři měsíce se průměrný měsíční počet nově vzniklých míst dostal na 207.000, což je ale stále výrazně pod loňským celoročním průměrem 264.000. 

Klíčové vládní statistice předcházela středeční čísla privátního poskytovatele dat ADP, který mapuje pouze soukromý sektor, zatímco vládní data zahrnují i sektor státní. Podle ADP v květnu vzniklo v americkém soukromém sektoru 201 tis. pracovních míst, což lze srovnat s dnešním dílčím údajem z pera vlády na úrovni 262 tis.

Míra nezaměstnanosti v uplynulém měsíci nečekaně vzrostla na 5,5 % z dubnového mnohaletého minima 5,4 %. Analytici počítali s potvrzením tohoto údaje. Průměrná hodinová mzda v USA za květen vzrostla v meziměsíčním srovnání o 0,3 %, nad 0,1% růst v dubnu i očekávání 0,2 %. V meziročním srovnání vzrostl průměrný výdělek o 2,3 procenta, což je nejsilnější nárůst od loňského srpna a bezpečně překonal inflaci spotřebitelských cen, která se v posledních měsících pohybuje v USA kolem nuly. 

Americká ekonomika propadla. Dočasně?

Americká ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla do záporných čísel a její výkon klesl o 0,7 procenta. Stejně jako o rok dříve se na největší světové ekonomice těžce podepsalo nepříznivé zimní počasí, ale i silný dolar. Na základě těchto faktorů včera Mezinárodní měnový fond snížil očekávání letošního růstu největší ekonomiky světa na 2,5 % a doporučil Fedu počkat se zvýšením sazeb až na příští rok.

MMF vzkázal Fedu: Na vyšší sazby letos zapomeňte

Napsat autorovi RSS

Vystudovala Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, obor finance a bankovnictví. V rámci studia strávila semestr na nizozemské Maastricht University a po návratu získala první redaktorskou zkušenost v online deníku Týden.cz. V roce 2010 nastoupila jako redaktorka zpravodajského investičního webu Patria.cz, kde působila čtyři roky. Od května 2014 se podílí na tvorbě ekonomického portálu v rámci nově vzniklé finanční skupiny Roklen Fin. Je zástupkyní šéfredaktora Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.