Bitcoin osvobozen od daně. Nová příležitost?


18:08 • 22. října 2015

Tagy: Bitcoin, Kryptoměna

Podle čtvrtečního rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie mohou být virtuální měny v regionu měněny bez daňové povinnosti. Soud tedy rozhodl o tom, že s bitcoinem a případně dalšími alternativními měnami může být zacházeno stejným způsobem, jako s „tradičními“ penězi.

Rozhodnutí přichází po sporu u švédského soudu, kdy jistý David Hedqvist požádal o povolení k provozování on-line směnárny na bitcoiny. Švédská daňová komise Hedqvistovi původně potvrdila, že bitcoin je od DPH osvobozen, švédský daňový úřad se však proti tomuto rozhodnutí odvolal.

FinTech Daily: Známá dvojčata přicházejí s bitcoin směnárnou

Rozhodnutí tak dláždí cestu potenciálně levnějším transakcím v rámci EU a pro stále rozvíjející se odvětví je v podstatě požehnáním. Jonathan Rogers, spolupracovník pro oblast finančních služeb regulační skupiny v mezinárodní advokátní kanceláři Taylor Wessing toto rozhodnutí vnímá jako příležitost pro nově vznikající formy finančních služeb. „V debatě o tom, jak virtuální měny regulovat, se nyní může objevit větší srozumitelnost, což povede jednak ke zvýšení důvěryhodnosti obecně a také k zvýšení důvěry spotřebitelů, naopak také k tomu, že bude v systému finančních služeb čelit větší kritice.“ Cena bitcoinu po zveřejnění rozsudku mírně vzrostla, kolem 3 procent.

V září americká Commodity Futures Trading Commission (CFTC) oznámila, že by bitcoin v Americe mohl být kvalifikován jako komodita. Zařadil by se tak po bok zlatu nebo ropě. Oznámení přišlo poté, co regulátoři přikázali Coinflipu, obchodní platformě na obce s bitcoinem, a jejímu generálnímu řediteli Francisco Riordanimu, aby ukončil obchodování kvůli tomu, že není registrovaná a není v souladu s předpisy. Zároveň na firmu také podali trestní oznámení.

Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.