Intervenční exit za dveřmi. Víte jak na něm vydělat?

Konec intervencí se blíží. Podle samotné ČNB k němu sice nedojde během prvního čtvrtletí, ovšem to druhé už je ve hře. Víte jak na něm vydělat? Poradí britská banka HSBC.

Ještě než přejdeme k samotnému tipu, je potřeba si určit načasování. Analytický tým banky pracuje s představou, že nárůst inflace z posledních měsíců umožní České národní bance provést tzv. „exit“ již během druhého kvartálu 2017.

„Inflace je na silném vzestupu, ČNB se tudíž uchyluje k „jestřábímu“ přístupu,“ přepisuje agentura Bloomberg slova analytického týmu HSBC. „Dokud koruna v době po konci intervencí nezpevní o více jak 5 %, půjde o stále konzistentní vývoj s představou o sazbě PRIBOR na vyšších úrovních ke konci roku 2018, než které aktuálně ukazuje trh [3M PRIBOR aktuálně 28 b.b., pozn. red.]“

Na základě toho HSBC doporučuje sázku na 5letý CZK úrokový swap nakoupený na úrovni 74 bazických bodů. Cílovou cenu pak nastavila banka na 130 bazických bodů, přičemž stop loss pro případ opačného vývoje by měl být připraven na 44 bazických bodech.

Aktuálně se již zmiňovaný instrument nachází na úrovni 83 bazických bodů.

JPMorgan zavařila ČNB. Ve hře jsou 4 miliardy spekulativního kapitálu

Úrokové swapy v kurzu

Pravdou je, že HSBC není jediná, která vidí CZK úrokový swap jakožto zajímavou investiční příležitost ve spojitosti s koncem intervencí. Již v lednu svůj obdobný tip uvedla společnost Bank of America, která si zvolila jednoletý instrument.

Její sázka pracovala s nákupem 1Y CZK úrokového swapu na úrovni 15 bazických bodů s cílem na 50 bodech. Byla to trefa do černého. Sledovaný instrument se již posunul na 28 bazických bodů.

Konec intervencí v dubnu, či v květnu. Jak ho zobchodovat?

„Investoři za jednoletý CZK úrokový swap zaplatili 15 bazických bodů (fixní sazba). Tříměsíční PRIBOR, neboli variabilní sazba, se nachází na 28 bodech. Jakmile dojde na ukončení intervencí, fixní sazba swapu se zvýší, řekněme na oněch 50 bodů, jak Bank of America předpovídá. Tím pádem mohou obchodníci realizovat jak pozitivní carry v podobě rozdílu mezi 15 b.b. a 28 na tříměsíční periodu, tak i zisk, v případě naplnění predikce, na fixní sazbě. Jednoduše swap prodají za 50 bazických bodů,“ okomentoval v lednu sázku Bank of America Libor Straka, Head of FX skupiny Roklen a bývalý trader z JP Morgan a Barclays.

Exit – kdy?

Dohady kolem ukončení intervencí nabírají na obrátkách. ČNB si s ohledem na tento krok stanovila podmínku v podobě důkazu o robustním inflačním vývoji, který se v podstatě dá vyložit jako přestřelení inflačního cíle na 2 % trvající delší dobu.

Poslední čísla tomu (zatím) odpovídají. Prosincová inflace skončila na 2 %, lednová pak dokonce na 2,2 %. Na základě tohoto, stejně tak i na základě dalších ekonomických fundamentů, tak centrální banka odhaduje, že ideálním termínem pro exit bude polovina roku 2017.

Odhady analytiků jsou však jiné. Naprostá většina z nich vidí konec tvrdého závazku v dubnu, případně na začátku května. Následný vývoj kurzu by pak měl mít podobu zpevnění české měny, ovšem jak sama ČNB již dříve uvedla, existuje i možnost jejího oslabení s tím, jak spekulanti budou hromadně vybírat zisky.

ČNB to „odflákla“. Za útok spekulantů si může sama

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter