Le Penová vs. Macron: Osud EU je v rukách Francouzů


12:51 • 7. května 2017

Tagy: Francie, prezident, volby, Evropská unie

Dnes se mnohým lidem na chvíli zatají dech, když budou netrpělivě očekávat první sečtené hlasy souboje o prezidentské křeslo Francie. Sčítání hlasů a především vyhlašování výsledků ale nebudou do hloubky prožívat jen Francouzi, ale všichni obyvatelé Evropské unie. Bude se totiž možná hrát i o její budoucnost.

Pokud ve druhém kole francouzských voleb zvítězí centrista Emmanuel Macron, je pravděpodobné, že to evropskou situaci značně uklidní a nic zásadního se v rámci unie nestane. V případě nedělního vítězství Marine Le Penové zažije Evropa politické i ekonomické turbulence. Nikdo však neví v jaké míře, většina odborné veřejnosti ale tuší, že by se mohly pohybovat alespoň na úrovni brexitu.

Francouzské volby vydělávaly. Evropští boháči jsou bohatší o 27,5 miliardy

Jaká je situace před volbami a jaká je minulost obou kandidátů, ukazuje infografika serveru Visual Capitalist. První kolo vyhrál, dle většiny očekávání, centrista narozený v Amiens se ziskem 23,9 procenta hlasu. Jeho oponentka získala 21,4 procenta hlasů.

Žádný z kandidátu nezískal tedy kýženou nadpoloviční většinu a podle očekávání se bude konat nesmírně zajímavé druhé kolo. Proč? Oba kandidáti se už snad ani nemohou, jako politické osobnosti, více lišit.

Komentář investičního týmu: Francouzské volby (nejen) na trzích

„Nacionalismus je válka. Vím to. Pocházím z regionu, který je pohřebišť plný,“ uvedl na adresu nacionalismu Macron.

„Nemám ani za mák důvěry v Evropskou unii a jejich ochranu společných evropských hranic,“ zazněl dříve názor z opačného myšlenkového spektra od Le Penové.

Courtesy of: Visual Capitalist
RSS

Student navazujícího magisterského studia Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho oborem je hospodářská správa a hospodářské a politické dějiny 20. století. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a politiku.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.