Banky krouží kolem Silicon Valley

Způsob, kterým americké startupy získávají kapitál, prochází revoluční změnou. To se však vůbec nelíbí velkým venture capital společnostem, kterým tak významní klienti doslova proplouvají mezi prsty. Do jejich byznysu totiž začaly „fušovat“ velké banky z Wall Street.

Právě ty se hromadně vrhly na nejatraktivnější startupy ze Silicon Valley, které tak vyfoukly z rukou ostřílených investorů ze sféry venture capital. Odezva technologických firem je poměrně velká, výhoda bank totiž spočívá v tom, že ve svém klientském portfoliu mají velké množství bohatých individuálních i institucionálních subjektů, kteří vyhledávají co nejrozličnější investiční příležitosti.

Crowdfunding a venture capital. Nový svazek na scéně

Banky tuto změnu trendu vnímají velice pozitivně. Nejen že začínajícím firmám umožní zůstat čistě soukromým subjektem, ale především shrábnou veškeré poplatky, které jsou s dodatečným financování spojené. Jakmile by se totiž firma rozhodla pro financování prostřednictvím prvotní emise akcií, tzv. IPO, ve hře by se ocitly tucty dalších bankovních domů, které by se mohly na transformaci firmy na veřejně obchodovatelnou také podílet.  Samotný startup tak tímto krokem předejde problému, který by mohlo představovat rozmělněné vlastnicí.

„Potenciál toho, jak na tomto procesu vydělat peníze, je mnohem ale mnohem větší, než v jiných případech,“ řekl pro server Business Insider zaměstnanec nejmenované venture capital společnosti, který si přál zůstat v anonymitě.

Přesně tento způsob financování použili například tvůrci známé sociální sítě Facebook. Ti využili služeb banky Goldman Sachs, aby navýšili svůj kapitál ještě před samotným IPO, které firma uskutečnila až o rok později. Klienti banky tak získali exkluzivní příležitost jak zainvestovat do společnosti, v jejímž případě to nemohl udělat už nikdo jiný.

Po Goldmanech se tak na Silicon Valley vrhli i další hráči, jako například Morgan Stanley, JP Morgan či Deutsche Bank. S tím, jak se tyto domy začaly více angažovat v oblasti venture capital, vzrostl i objem transakcí prováděných tímto způsobem (viz graf). Objem operací přesahujících 100 milionů dolarů raketově vzrostl především za poslední rok. Jakö příklad je možné uvést společnost Palantir Technologies, kterou si vzala pod svá křídla Morgan Stanley, obdobně se zachovala i firma Spotify, jež díky Goldman Sachs získala více jak 500 milionů dolarů.

Newsletter