Analytici KB: Atraktivní jsou ČEZ a Fortuna. Na prodej NWR a Pegas


14:12 • 25. září 2015

Tagy: pražská burza, Akcie, index PX, ČEZ, Fortuna, Pegas Nonwovens, NWR

Končící třetí kvartál pro akciové trhy úspěšný nebyl. Na vině byly zveřejněné ekonomické indikátory z Číny, které ukázaly na to, že druhá největší světová ekonomika letos zřejmě zpomalí výrazněji, než se původně očekávalo. To s sebou v druhé polovině srpna přineslo několik vln výprodejů na akciových trzích a poslalo mnoho indexů do technické korekce. Výprodeje zcela vymazaly nebo alespoň výrazně zmenšily celkové letošní zisky.

Index PX prozatím od začátku července ztratil necelé 1,5 % a nechal tak za sebou regionální, ale i globální indexy. V celoročním hodnocení se pražským akcím ve srovnání s ostatními trhy rovněž nedaří špatně. Prozatím si připsaly necelá 2,5 %. Nejvyššího zisku letos na domácím trhu zatím dosáhly akcie O2 Czech Republic, Pegas Nonwovens a Erste Group Bank. Naopak největším propadlíkem jsou akcie NWR, Fortuny nebo VIG.

Novák: ČEZ chce německé elektrárny a doly Vatenfallu

„ČEZ by neměl lézt do epicentra debat o uhlí v Německu“

Obchodní aktivita na pražské burze se ale poprvé po sedmi letech zlepšuje. Průměrný denní objem obchodů za osm měsíců byl letos 13 % nad úrovni stejného období loňského roku.

Očekáváme, že pražská burza by mohla v ročním horizontu dosáhnout solidního zhodnocení. Mezi nejatraktivnější tituly na domácím trhu nyní podle našeho názoru patří akcie ČEZ a Fortuny. Na druhou stranu doporučujeme prodat akcie NWR a Pegas Nonwovens.

Management Pegasu prodal všechny držené akcie firmy

NWR: Hrozí, že budeme bez peněz, pokud cena uhlí dál klesne

Société Générale zlepšila své doporučení pro globální akcie z předchozího podvážit na neutrální a zvýšila jejich váhu v portfoliu ze 45 % na 50 %. Po nedávné korekci a růstu volatility doporučuje SG kupovat akcie při poklesech. SG očekává, že se hlavní akciové trhy ve zbytku roku zotaví ze svých ztrát ze třetího čtvrtletí a v růstu budou pokračovat i v roce 2016. SG má nadále pozitivní výhled pro akcie v eurozóně, které by měly těžit z nižších cen komodit, slabého eura a uvolněné měnové politiky. Americké akcie se naopak stále obchodují na relativně vysokých násobcích. Ocenění čínských akcií je po jejich nedávném propadu velmi atraktivní.

Z hlediska sektorů mezi nejpreferovanější odvětví v eurozóně patří finanční, chemické a stavební firmy. Akcie síťových odvětví a výrobců nápojů by naopak měly patřit mezi nejméně preferované sektory. 

(Autory jsou Josef Němý, Miroslav Frayer a Jana Steckerová, analytici Komerční banky)

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.