Kde robo-poradci mají své využití v dnešním světě?


07:36 • 14. března 2017

Tagy: finanční krize, pojištění, investice, FinTech, Startup

Přenechávání robotům finanční rozhodnutí, ve kterých jsou v sázce velké peníze, se může zdát jako science fiction. Lidé se však obracejí se svými investicemi na robo-poradce již téměř celou dekádu. Dnes tak tito rádci řídí aktiva v hodnotě desítek miliard dolarů, což je číslo, které se bude nadále navyšovat.

Robo-poradci automatizují management aktiv. Namísto spolupráce s finančním plánovačem z masa a kostí zákazníci pouze vyplní dotazník týkající se toho, jak moc jsou ochotni riskovat, dále vyplní rozvrh investic a finanční cíle. Patentovaný algoritmus (robo-poradce) zanalyzuje výsledky a přiřadí zákazníkovi investice na základě jeho finančních potřeb, historických dat investiční výkonnosti a předurčeného menu nízkonákladových investic, jako jsou například indexové fondy a ETF. Robo-poradci také monitorují investiční portfolia, jakmile se změní situace na trhu, přerozdělí finanční prostředky tak, aby bylo jisté, že se zákazník neodchýlí od předepsané analýzy.

Robo-poradci umožňují snížení nákladů na pracovní síly a nemovitosti, což jsou dva největší náklady tradičních investičních společností. To dovoluje společnostem s robo-poradci účtovat zákazníkům z jejich investic roční poplatek 0,15 – 0,5 %. Proti společnostem s poradci z masa, kostí a krve, které si obvykle účtují 1 – 3 %, je to výrazně nižší sazba.

Konec úřednické éry. Lidi nahradí roboti

První robo-poradce dorazil na trh v dozvucích finanční krize z roku 2008. Počáteční přízeň byla nízká, jelikož zákazníci byli skeptičtí v důvěřování strojům, když jde o jejich peníze. Ale když se technologie rozšířily do každého kouta našich životů, někteří lidé přijali myšlenku toho, že vloží své finanční důchodové plány do rukou robota.

Dnes robo-poradci hospodaří s aktivy v hodnotě vyšší než 50 miliard dolarů. Zprávy z tohoto průmyslového odvětví uvádí, že hodnota aktiv by mohla v příštích deseti letech stoupnout až na 7 bilionů dolarů. Narůstající trh se stává také více soutěživým. Relativně malé startupové firmy jako Wealthsimple a Betterment nyní vysílají své robo-poradce do boje proti zavedeným titánům v tomto oboru, jako jsou Vanguard Group, Schwab nebo The Bank of Montreal.

Firmy s robo-poradci také rozšiřují své cíle na trhu. Nízké poplatky, minimální investiční podmínky a spolehlivost technologií udělaly z robo-poradců přesně to, co si žádá dnešní digitální generace. Ale i to se dnes mění. Betterment hlásí, že třetina investovaných aktiv této společnosti patří zákazníkům nad 50 let. V květnu roku 2016 byl spuštěn Ellevest, který nabízí zautomatizovaný management aktiv šitý na míru ženám žijících delší dobu než muži.

Elon Musk: Lidé se musí spojit se stroji

Automatizace finančního poradenství je přístupná a zdolatelná jak nikdy dříve. Ale navzdory jejímu růstu je užívání robo-poradců v investičním managementu otázkou důležitých omezení. Robo-poradci stále nemůžou nahradit člověka ve všech situacích. Například pokud potřebujete pomoc s vyjednáváním ohledně financí u rozvodu nebo s našetřením dostatečného množství peněz, abyste mohli poslat dítě na vysokou školu, pak budete pravděpodobně muset zaplatit za skutečného finančního poradce.

Největší nezodpovězenou otázkou ohledně robo-poradců na trhu je, co se stane, když se zhroutí globální trh. Nezbývá než si počkat, abychom to zjistili. Jestli narůstající spokojenost zákazníků s automatizovanými finančními postupy bude přetrvávat i v kontextu krize podobné té z roku 2008, je otázkou s velkým „O“. Když nebudou mít možnost zatelefonovat další lidské bytosti, která by je ujistila, nebudou pak zákazníci více panikařit a požadovat okamžité vyplacení svého portfolia při významných poklesech trhu? Není jiná možnost, jak to zjistit, než počkat, až k takové situaci dojde.

Je ale velmi nepravděpodobné, že by robo-poradci zmizeli úplně. Zvláště proto, že se jejich vliv začíná rozšiřovat i do dalších odvětví včetně pojišťování.

Terminátor útočí na Wall Street. Analytici v ohrožení

RSS

Rodák z Kyjova. Vystudoval finance se zaměřením na finanční trhy a investice na Masarykově univerzitě. V současnosti ještě studuje na právnické fakultě mezinárodněprávní obchodní studia. Zajímá se o makroekonomii, politické dění a měnové trhy. Od září 2015 do srpna 2016 pracoval jako analytik ve finanční skupině Roklen.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.