Koruna znovu padá o více než 10 haléřů na 27,95 Kč za euro, kvůli HDP


09:54 • 14. srpna 2014

Koruna na horší čísla o české ekonomice reaguje oslabením o více než 10 haléřů až na kurz 27,94 Kč za euro.  Vůči americkému dolaru potom česká měna oslabuje o 5 haléřů na 20,92 Kč za dolar. Euro je po zveřejnění horších čísel o hrubém domácím produktu v Německu a Francii kupodivu klidné, kurz se nachází na 1,3365 EURUSD.

Česká ekonomika ve druhé čtvrtině roku proti čtvrtletí prvnímu pouze stagnovala, meziroční růst dosáhl 2,6 procenta po 2,9% růstu v prvním čtvrtletí. Je to výrazně méně proti očekávání ekonomů. Jejich konsensus zněl 0,3 procenta a 3 procenta.

Tuzemská ekonomika stagnovala, zasáhly ji i tabákové daně

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí dokonce klesla. Hrubý domácí produkt se za tři měsíce do června snížil o 0,2 procenta proti předchozím třem měsícům. Meziroční růst HDP ve 2Q dosáhl 0,8 %. Špatná zpráva přišla rovněž z Francie, jejíž ekonomika ve druhém čtvrtletí opět stagnovala.

Naopak zbytku střední Evropy se dařilo lépe, než se očekávalo. Maďarský HDP zaznamenal meziroční růst o 3,9 % místo očekávaných 3,5 %. Slovenská ekonomika meziročně posílila o 2,5 % při konsensuálním odhadu 2,4 %. Polský HDP ve druhém čtvrtletí rostl v souladu s odhady analytiků o 3,2 % meziročně.

Ranní oslabení koruny k euru je jednoznačně reakcí na horší čísla z české ekonomiky, forint i zlotý jsou totiž vůči euru stabilní. Přestože jde zatím jen o první odhad ČSÚ a revize může přinést spíše lepší čísla o našem HDP, může koruna na této vlně dále oslabovat a testovat hladinu 28,00 EURCZK, stejně jako minulý týden.

To je rychlost, koruna prolomila vůči euru hranici 28,00

Stejně tak pod prodejním tlakem zůstává i euro vůči dolaru, nejen kvůli geopolitické krizi, ale jak ukázaly dnešní údaje i čím dál více se na jednotné evropské měně podepíše slabý fundament. V 11:00 hodin bude ještě zveřejněna inflace v eurozóně  (odhad 0,8 %) a evropský HDP (odhad +0,7 % meziročně), odpoledne potom pravidelná týdenní zpráva o počtu nezaměstnaných v USA a amerických dovozních cenách.

Napsat autorovi RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.