Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Draghi má za sebou pětiletku, mise zdaleka nekončí

Mario Draghi před pěti lety převzal nemocnou eurozónu a s krizí začal bojovat na postu prezidenta Evropské centrální banky (ECB). Po pěti letech je krize, zdá se, pod kontrolou a analytici jásají nad reformami a nákupy dluhopisů italského ekonoma. V době extrémně nízkých úrokových sazeb investoři neustále spekulují o tom, kdy se ekonomika začne normalizovat.

Hlavní ekonom Berenber Bank Holger Schmieding televizi CNBC sdělil, že krize eura byla nejhorší v době, kdy nastoupil do úřadu. Zároveň zpočátku čelil řadě výzev a podařilo se mu nasměrovat ekonomiku k růstu. „Jeho první reakce, kdy bankám nabídl za velkorysých podmínek prakticky neomezenou likviditu, situaci nadobro neuklidnil,“ dodal.

Podle něj to nestačilo k obnovení důvěry investorů v budoucnost eura. Teprve když se Draghi odvážil světu říci, že ECB bude stejně jako další centrální banky, působit jako věřitel poslední instance v dobách extrémní krize, dostal krizi důvěry v euro pod kontrolu. Jeho slib, že udělá vše, fungoval jako kouzlo.

ECB nikam nepospíchá. Je to tak správně?

Schmieding dále vysvětlil, že program nákupu dluhopisů pomohl eurozóně k zotavení a těšil se ze stabilní expanze v souladu s růstem kolem 1,5 procenta spolu s výrazným nárůstem zaměstnanosti a poklesu fiskálních deficitů.

Mario Draghi je italský bankéř a ekonom, od 16. ledna 2006 guvernér Italské národní banky. Byl zvolen za nástupce Jeana-Claude Tricheta ve funkci prezidenta Evropské centrální banky, kam nastoupil v listopadu 2011. 

 

Ekonomika eurozóny zažila nejhorší časy hospodářské krize na konci roku 2000, kdy se Řecko, Španělsko, Irsko, Portugalsko a Kypr potýkaly s refinancováním vládního dluhu bez pomoci třetích stran jako například ECB, Mezinárodního měnového fondu (MMF) nebo Evropská nástroj finanční stability (EFSF). Krize otřásla důvěrou investorů v zemích eurozóny a země jako Řecko a Španělsko stále bojují s vysokým dluhem a nezaměstnaností.

„Maria Draghi měl nezáviděníhodný úkol pokusit se dostat ekonomiku eurozóny, která byla na kolenou, ze zdánlivě nekonečné finanční krize,“ sdělil CNBC Danny Cox z Hargreaves Lansdown. Dodal, že eurozóna je na tom každopádně lépe než před pěti lety a lze pozorovat jisté známky růstu a inflace. 

Draghi: Náhlé ukončení QE je nepravděpodobné

Evropská centrální banka 20. října podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změn a nepřikročila ani k úpravě programu nákupů cenných papírů. Prezident ECB Mario Draghi na tiskové konferenci neupřesnil, jaké kroky by mohla banka do konce roku přesně podniknout. Základní úroková sazba ECB je nyní na nule. Depozitní sazba činí minus 0,4 procenta, což znamená, že komerční banky musejí za uložení svých peněz u ECB platit.

Newsletter