Firmě ČEZ loni klesl čistý zisk, překonal ale očekávání


AKTUALIZOVÁNO 8:44 08:13 • 21. března 2017

Tagy: ČEZ, výsledková sezóna, energetika

AKTUALIZOVÁNO – Skupině ČEZ loni klesl čistý zisk na 14,6 miliardy korun. Po očištění o mimořádné vlivy obecně nesouvisející s běžným hospodařením roku dosáhl čistý zisk 19,6 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) činil 58,1 miliardy korun, přičemž z meziročního poklesu o sedm miliard způsobil pokles realizačních cen vyrobené elektřiny 6,1 miliardy korun. Návrh na dividendu za rok 2016 činí 33 korun na akcii.

„Přes pokles výroby elektřiny v jaderných elektrárnách se podařilo v loňském roce navýšit o procento celkovou výrobu elektřiny, a to zvýšenou výrobou v uhelných a plynových zdrojích. Přispěl k tomu zejména stabilní provoz všech tří komplexně obnovených bloků Elektrárny Prunéřov,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Dodal, že ke zlepšení EBITDA o dvě miliardy oproti očekávání ze začátku loňského listopadu přispělo zejména úspěšné dokončení procesu získání certifikátů pro rumunské větrné farmy, výborné obchodní výsledky a optimální disponibilita výrobních zdrojů v závěru roku.

Představenstvo ČEZ 20. března rozhodlo o návrhu na výši dividendy za loňský rok. Bude navrhovat hrubou dividendu ve výši 33 korun na jednu akcii (nominální hodnota 100 Kč), což odpovídá celkové hodnotě 17,8 miliardy Kč (vypočteno z celkového počtu vydaných akcií). Z toho na stát připadá 12,4 miliardy. Návrh dividendy reflektuje aktualizovanou dividendovou politiku společnosti, jejíž aktualizace spočívá v dočasném rozšíření výplatního poměru na 60 – 100 % z konsolidovaného čistého zisku Skupiny ČEZ očištěného o mimořádné vlivy. Zúžení tohoto nově přijatého procentního pásma výplatního poměru předpokládá společnost do dvou let v návaznosti na specifikaci rozvojové strategie.

„Přestože společnost vykázala ziskovost nad svým výhledem a očekáváním trhu, očekáváme, že především výhled na další výrazné snížení zisku EBITDA na 2017, které považujeme za konzervativní by mohlo mít negativní dopad na akcie společnosti,“ okomentoval dnešní výsledky analytik z Komerční banky Richard Miřátský.

V roce 2017 očekává Skupina ČEZ provozní zisk před odpisy (EBITDA) na úrovni 52 miliard korun a čistý zisk očištěný o mimořádně vlivy ve výši 12 až 17 miliard korun. Potenciální čistý zisk ve výši 4,8 miliardy Kč (odpovídající intervalu predikce) bude realizován v případě, že držitelé konvertibilních dluhopisů uplatní v roce 2017 své právo vzít si akcie MOL místo hotovosti. Vedle rizik existuje příležitost pro zlepšení uvedených očekávaných výsledků spočívající v potenciálním zisku z případné realizace prodeje uhelné elektrárny Počerady v letošním roce.

Loni se Skupině ČEZ dařilo na trhu prodeje koncovým zákazníkům. ČEZ Prodej se stal dvojkou na českém trhu dodavatelů zemního plynu. Prodej zemního plynu meziročně vzrostl o pětinu, prodej elektřiny poklesl o procento a prodej tepla vzrostl o osm procent.

Skupina dále posílila svou roli v oblasti energetických produktů a služeb pro firmy a municipality. Tržby skupiny ESCO vzrostly meziročně o 57 procent a v roce 2016 překročily hranici tří miliard Kč.

V oblasti nové energetiky vstoupil ČEZ na německý trh obnovitelných zdrojů. Skupina ČEZ vlastní 39 pevninských větrných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 98 MW.

Pozitivní vývoj české ekonomiky i nižší teploty v závěru roku se projevily na rostoucí spotřebě elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce, která vzrostla meziročně o 2,4 %, po klimatickém a kalendářním očištění o 1,2 procenta.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží asi 70 procent akcií.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.