Ceny v průmyslu jsou stále dole, kvůli ropě


09:41 • 16. června 2015

Tagy: průmysl ČR, inflace, ropa, benzin

Ceny průmyslových výrobců v květnu meziročně klesaly devátý měsíc v řadě. Dynamika těchto poklesů však slábne, a to zejména v porovnání s přelomem loňského a letošního roku, kdy se na svém několikaletém dně ocitly ceny ropy a současně také pohonných hmot.

V květnu meziměsíčně vzrostly ceny průmyslových výrobců o 0,4 procenta. Meziročně byly nižší o 2,1 procenta.

Stabilizace a růst cen pohonných hmot, které charakterizují období od začátku letošního února, se promítají v meziměsíčním růstu cen průmyslových výrobců, jehož jsou aktuálně největším přispěvatelem. Zároveň zmírňují meziroční deflaci cen průmyslových výrobců. Tento zmírňující vliv bude nejspíše stále zřetelnější v celém zbytku letošního roku. V jeho druhé polovině se totiž vliv zlevnění ropy na světových trzích, které započalo loni v červenci, začne vytrácet také z meziročních srovnání.

Toto předpokládané citelné slábnutí deflačních tlaků v průmyslu je dalším faktorem, který signalizuje, že Česká národní banka nemá v současnosti důvod k jakémukoli zásahu ve smyslu dalšího uvolnění měnových podmínek.

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.