Fed je ve při, kdy příště zvednout sazby. Rozkmital dolar i zlato


AKTUALIZOVÁNO 22:14 20:23 • 17. srpna 2016

Tagy: Fed, sazby, úrok, dolar, Zlato, EURUSD

AKTUALIZOVÁNO: Dva ze členů měnového výboru Fedu (FOMC) byli pro zvýšení sazeb v červenci. To je méně zásadní část informací ze zápisu. Důležitější je viditelná rozpolcenost FOMC ohledně toho, jak blízko je ten správný čas na další růst úroků. Wall Street se o zisky pokoušela už před zveřejněním zápisu a nakonec v zeleném zakončila:  S&P 500 0,2 %, DJIA 0,1 %, Nasdaq těsně nad 0,0 %.

„Někteří členové předpokládají, že podmínky v ekonomice brzy podloží další krok směrem odebrání akomodativní politiky,“ přeloženo fedovskou formálštinou totéž. Dolar k euru slova z Fedu notně rozcvičila. Prvotní reakcí bylo zpevnění dolaru na denní maxima u 1,1241 EURUSD. Vzápětí ale naopak posun na maxima pro euro 1,1316 EURUSD. Boj měnového páru pokračuje u hladiny 1,1300.

Reakce zlata? Pokles na denní dno u 1341 dolaru za unci. A vzápětí růst na denní maximum dle dat Roklen24 na metě 1351,77 USD/unce.

Pře o to, jak brzy Fed znovu zvedne sazby, se soustředí na trh práce. Podle části hlasů ve FOMC hovoří zpomalení ve tvorbě pracovních míst, které je v dohledné době očekáváno, pro opatrnost. 

Fed nechal na svém posledním zasedání, které se konalo 26. a 27. července, svou základní úrokovou sazbu v pásmu 0,25 až 0,50 procenta. Uvedl však, že krátkodobá rizika pro hospodářský výhled Spojených států se zmírnila, čímž podle analytiků otevřel dveře ke zvýšení sazeb ještě v tomto roce, možná již v září.

Prezident newyorského Fedu a blízký spojenec předsedkyně Rady guvernérů Fedu Janet Yellenové William Dudley v úterý řekl, že Fed by mohl zvýšit úrokové sazby již na svém zářijovém zasedání. Investoři jsou ale zatím přesvědčeni, že k dalšímu zpřísnění měnové politiky centrální banka do konce roku nepřikročí.

Dudley si vychutnal dolar: Fed v září zvýší sazby? Ano, možné

Pravděpodobnost zvýšení sazeb již v září obchodníci před zveřejněním červencového zápisu odhadovali na 24 procent, po zveřejnění ji viděli na 12 procent. Pravděpodobnost prosincového zvýšení před zveřejněním zápisu odhadovali na 58 procent, nyní ji vidí na 47 procent.

„Vypadá to, že (Fed) se k případnému zvýšení úroků přiklání možná o trochu méně, než by se po úterním Dudleyho vyjádření čekalo,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Gennadiy Goldberg ze společnosti TD Securities v New Yorku.

Fed loni v prosinci poprvé po téměř deseti letech přikročil ke zvýšení základní úrokové sazby. Z rekordního minima 0,0 až 0,25 procenta, na kterém ji v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držel od konce roku 2008, ji posunul o čtvrt procentního bodu. Další zvyšování úroků centrální banku donutily odložit obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
Zlato

;

EUR/USD

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.