Snížení ratingu čínského dluhu? Důvěra je ta tam


13:27 • 27. května 2017

Tagy: Čína, Saxo Bank, rating, Moody's, Dluh

Agentura Moody’s snížila rating čínského státního dluhu o jeden stupeň z Aa3 na A1. Jde o první takový krok od roku 1989, kdy byla čínská ekonomika zhruba na 1 % své současné velikosti. Pro porovnání, hodnocení A1 mají od agentury Moody’s také Japonsko a Izrael, přičemž jde o střední kategorii na investiční stupnici. Stejný rating A1 drží pro čínský dluh také agentura Fitch. Rating, agentury S&P je o stupeň výš, avšak s negativním očekáváním.

Trh nejprve zareagoval krátkými výkyvy, ačkoli ne v silně dozorovaném čínském jüanu, ale v aktivech. Prvotní dopad však byl z řady důvodů omezený. Ratingové agentury hodnotící dluhopisy jsou totiž vnímány spíše jako reaktivní než jako prognostické. Navíc jen malé procento čínských vládních dluhopisů má mezinárodního vlastníka.

Snížení však s sebou nese připomínku ohrožení budoucího čínského růstu, protože v posledních letech dochází k nebezpečnému nárůstu pákového efektu a velké dluhové zatížení růst vždy zpomaluje. Zdá se navíc, že jsme v nedávné době dosáhli významného bodu, když Čína snížila likviditu ve vážné snaze zmírnit tempo růstu pákového efektu v ekonomice.

Inverze části výnosové křivky signalizuje zpomalení růstu či recesi

Zajímavé je, že mezibankovní úvěrové sazby opět prudce vzrostly a čínská centrální banka vytlačila úrokové sazby dostatečně nahoru, aby se dostaly nad ty průměrné, což vedlo k inverzi části čínské výnosové křivky – to se často spojuje se zpomalením růstu či dokonce a recesí.

Zatímco celkové dluhové zatížení Číny je poměrně skromné – méně než 40 % HDP, celkové dluhové zatížení čínské ekonomiky je několikanásobně vyšší, pokud započítáme i zadluženost firem a lokálních vlád. Čína se již pokoušela popřít, že by byla kvůli zadlužení lokálních vlád v nesnázích. Všeobecně se však předpokládá, že Peking nikdy nedovolí krach klíčových velkých bank, které financují část tohoto dluhu i obrovské zadlužení státních podniků.

Budou mít dluhové problémy Číny přesah do ekonomického růstu země?

V tuto chvíli je těžké zjistit, jak bude Čína se svým velkým dluhovým problémem nadále bojovat a jaká rizika to přináší pro tamní růst. Tato rizika jsou prozatím, alespoň podle oficiálních údajů, minimální. Zdá se však, že čínská vláda nevnímá systémové riziko pro pákový efekt o moc vážněji než dříve. Od globální finanční krize představují úvěry nadále klíčový vstup pro ekonomický růst a pro Čínu to platí obzvlášť.

Vzhledem k tomu, že dluhové problémy Číny jsou nyní zřejmé a přísun úvěrů se snížil, okolnosti se přiklánění spíše k poklesu ekonomiky. Čína se však nadále může spolehnout na monumentální zdroje včetně obrovských měnových rezerv a úspor obyvatelstva.

Pokud nyní křivka čínských výnosů zůstává invertovaná a úvěrové možnosti bankovního systému se budou nadále zpřísňovat, zažije čínská ekonomika přistání – jestli tvrdé, nebo měkké není jasné. Současně můžeme očekávat zklamání v ekonomikách, komoditách a aktivech propojených s Čínou (jedná se o většinu asijských rozvíjejících se trhů, železnou rudu, měď a australský dolar). Jakmile se dostaneme přes důležitou politickou událost letošního roku – 19. Kongres Komunistické strany Číny letos na podzim, všímejte si možných politických kroků a zvýšené volatility domácích trhů.

RSS

John Hardy, původem z Texasu, absolvoval Texaskou univerzitu v Austinu s vyznamenáním. Od roku 2002 pracuje v Saxo Bank. V oddělení měnové strategie a správy aktiv prošel různými pozicemi. Nyní John J. Hardy působí na pozici vedoucího oddělení měnové strategie Saxo Bank. Díky populárnímu a často citovanému každodennímu sloupku FX Update, který pravidelně využívají novináři, traderová komunita a klienti Saxo Bank, si vybudoval široký fanklub. Je pravidelným hostem a komentátorem televizních stanic jako například CNBC, CNBC Arabia a Bloomberg. Kromě svého sloupku a vystupování v médiích je autorem komentářů k aktuální situaci kolem hlavních měn, politiky centrálních bank, makroekonomických trendů atd. John Hardy poskytuje komentáře k FX a hlavním třídám aktiv z makroekonomického hlediska.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.