OKD podala sama na sebe insolvenční návrh

AKTUALIZOVÁNO – Až o 42 procent na 7 haléřů propadají na pražské burze akcie NWR, vlastníka OKD. Černouhelná společnost dnes podala u Krajského soudu v Ostravě dlužnický insolvenční návrh spojený s návrhem o povolení reorganizace. Jejím cílem je zachovat zaměstnanost, provoz podniku, v co nejvyšší míře postupně uspokojit své věřitele a vytvořit životaschopnou společnost. Serveru Roklen24 to sdělil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

„Nemáme v tuto chvíli dostatek finančních prostředků pro úhradu našich nevyrovnaných dlužných částek, nicméně během května bychom za běžného chodu měli obdržet platby od našich odběratelů, které by měly být dostatečné ke krytí minimálně nezbytných výdajů pro pokračování denního provozu včetně neuhrazených výplat zaměstnancům,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale R. Ekmark.

Z insolvenčního návrhu vyplývá, že těžební firma OKD dluží více než 17 miliard korun a má nejméně 650 věřitelů. Hodnota majetku OKD přitom nepřesahuje sedm miliard korun.

Mezi největší věřitele OKD patří podle insolvenčního návrhu dopravní firma Advanced World Transport (AWT), které OKD dluží přes 110 milionů korun, z toho asi 31 milionů po splatnosti. Dále to jsou polské firmy Kopex Machinery, Famur a Eickhoff Polonia, které mají pohledávky celkem za více než 130 milionů korun, z toho asi třetinu po splatnosti, nebo místní firmy TRANSL, Minova Bohemia či OKD, HBZS (Hlavní báňská záchranná stanice).

Z insolvenčního návrhu dále vyplývá, že OKD se při reorganizaci bude snažit o provádění dalších úsporných opatření. Také se pokusí zachovat podstatnou část pracovních míst. Do konce roku 2016, respektive počátku 2017 chce zavřít Důl Paskov, do konce roku 2018 Důl Lazy a utlumit plánuje i Darkov, a to při zachování provozu úpravny uhlí. OKD chce minimálně částečně utlumit činnost v lokalitě ČSM Sever. Pro uzavírání konkurence neschopných dolů chce OKD získat veřejnou podporu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolal kvůli vývoji v těžební firmě na zítřejší ráno rozšířené předsednictvo vlády. Na prvním místě je pro vládu pomoc zaměstnancům.

Ministr průmyslu Jan Mládek ČSSD) dnes na twitteru napsal, že zítra nebude jednat s majiteli OKD, tedy skupinou Ad Hoc Group (AHG). Právě tato skupina je novým vlastníkem společnosti NWR. AHG uvedla, že je stále připravena jednat s českou vládou, možné řešení současné situace prý stále existuje.

„I když to bylo velmi těžké rozhodnutí, tento dobrovolný krok je správnou volbou pro budoucnost OKD a hlavně jejich zaměstnanců a regionu. Umožní nám stavět na dosavadních pozitivních výsledcích v oblasti úspor a snižování nákladů, provozních úspěchů a zlepšování bezpečnosti. Jsme zavázáni, že nalezneme komplexní řešení pro OKD,“ dodal Ekmark.

Společnost OKD dlouhodobě drtí nízké ceny uhlí. Těžba je ztrátová navzdory úsporným opatřením. Podle analytiků je ale příčinou jejích problémů i vysoké zadlužení.

Ekmark dodal, že uhelný průmysl je v nebývalém období poklesu se zvýšenou konkurencí ze strany zahraničního exportu, plynu, nadměrné nabídky na světovém trhu a historicky nízkými cenami v důsledku slabších ekonomik. Zdůraznil ale, že české černouhelné hornictví by nemělo být v kontextu energetické soběstačnosti ČR myšleno v minulém čase. „Těžba uhlí sice bude mít v budoucnu menší význam, uhlí však bude i nadále hrát klíčovou roli při poskytování cenově dostupné a spolehlivé tepelné a elektrické energie a při výrobě oceli,“ upozornil šéf OKD.

OKD zaměstnává 9 800 vlastních zaměstnanců a další necelé tři tisíce pracovníků z dodavatelských firem. Je jediným producentem černého uhlí v České republice.

Ve třech důlních závodech v jižní části Hornoslezské uhelné OKD těží dva druhy uhlí – energetické, vhodné především jako palivo, a koksovatelné, které se dále využívá v ocelářském a chemickém průmyslu. Loňská produkce dosáhla objemu osm milionů tun.

Newsletter