Blockchain: manuál pro začátečníky

Digitální kryptoměny se všude po světě těší stále větší oblibě. S nimi spojený pojem blockchain je však jedním z nejvíce nejasných termínů současnosti. Většina lidí má jen vágní představu o tom, co blockchain vlastně znamená nebo co dělá. Ve skutečnosti je ale relativně jednoduché blockchain pochopit. O co tedy přesně jde?

Block-co? Blockchain!

Blockchain je veřejný seznam (nebo spíše databáze), kde jsou anonymně zaznamenány veškeré transakce, které s danou měnou, například s bitcoinem, byly provedeny. Je to chronologický řetězec záznamů (bloků) o transakcích, který neustále roste a je sdílený mezi všemi uživateli – což znamená, že každý počítač zapojený do bitcoin sítě dostane kopii blockchainu, která se automaticky stáhne při dalším přihlášení. Jakmile do blockchainu informace (blok) jednou vstoupí, už nemohou být změněny, jelikož každý jednotlivý zápis ovlivní zápisy následující. Co ale vlastně jsou ony transakce, které jsou do blockchainu zaznamenávány?

Jednoduché, levné a rychlé. GS propadá blockchainu

Kryptoměny jako například bitcoin jsou měny, které existují pouze v digitální podobě. Nikdo nemá žádnou zlatou minci s nápisem „B“ ani nikdo nemá bitcoiny uložené na nějakém bankovním účtu. Vzniká zde tedy zcela nové pojetí „vlastnictví“. Přestože nikdo reálně nic nevlastní, může „vlastnictví“ bitcoinů přenést na jiného uživatele (respektive na jinou peněženku) pouhým zápisem této události do blockchainu. Ony transakce tedy představují převody vlastnictví kryptoměn mezi jednotlivými peněženkami. A jelikož jsou v blockchainu uloženy všechny transakce, které kdy proběhly, je teoreticky možné dohledat i zůstatky na každé peněžence.

Bitcoin: co je Blockchain?

Bezpečnost díky distribuovanému uložení blockchainu

Zajímavé také je se podívat na to, kde je takový blockchain uchováván. Kvůli tomu, že je důležité, aby jednotlivé bloky byly veřejné dostupné všem uživatelům, blockchain není uložen pouze na jednom počítači. Kopie celého blockchainu mají všichni jednotliví uživatelé, kteří sami přidáváním bloků a synchronizováním svých kopií s ostatními blockchain rozšiřují. Díky této distribuované povaze je blockchain jednak bezpečný a také nemůže nikdy „zmizet“.  

Martin Šíp: Bitcoin? Měna puberťák a hlavně technologie

A jak vypadá těžba?

Kromě toho, že uživatelé mohou bitcoiny „vlastnit“ a mezi sebou je převádět, mohou je také těžit. To, co takoví lidé dělají, je celkem podobné tomu, co dělají opravdoví horníci – něco hledají. Uživatelé mnohdy investují i desítky tisíc do nákupu výkonných počítačů, které budou opakovaně provádět složité kalkulace a řešit určité problémy, aby nalezly specifickou odpověď. (Běžný notebook k tomu bohužel nestačí.) K čemu jsou ale takové operace užitečné?

Bitcoin osvobozen od daně. Nová příležitost?

Těžba bitcoinů ve své podstatě spočívá v ověřování transakcí jednotlivých uživatelů a jejich „balení“ do jednoho bloku, který je následně přidán do blockchainu. Každá transakce zpravidla požaduje četná ověření mnoha uživateli. Za ověření a vytvoření nového bloku jsou uživatelé následně odměněni nějakými drobnými bitcoiny.

Budoucnost plná blockchainu

Pokud se ptáte, jestli se budeme v budoucnu setkávat stále více s blockchainy, odpověď je jednoduchá – určitě ano. Mnoho technologických startupů i velkých světových bank nyní investují do blockchain technologií. Systém blockchainu vnímají jako nástroj k dosáhnutí větší efektivity a bezpečnosti ale i jako směr, kterým se dnešní inovativní prostředí ubírá. Je tedy velmi pravděpodobné, že s podobnými technologii budeme v budoucnu přicházet do styku stále častěji. 

A ještě jednou jinak: Co je Blockchain?

 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter