Vyrovnaný rozpočet? Kdy jindy než teď!


10:52 • 21. září 2016

Tagy: vláda, rozpočet, Andrej Babiš

Česká ekonomika solidně roste, vykazuje jednu z nejnižších měr nezaměstnanosti v Evropě, zaměstnavatelé úpí nad nedostatkem pracovní síly. Kdy jindy než za takovýchto podmínek by měl stát hospodařit alespoň vyrovnaně, když tedy ne rovnou kumulovat přebytky pro horší časy, které jistě přijdou?

Navrhovaný rozpočtový schodek 60 miliard, který dnes bude schvalovat vláda, zkrátka nemá ekonomické opodstatnění. Je čistě výsledkem zohlednění politického cyklu, tj. snahy politiků navyšovat výdaje ve volebním roce. Bohužel, z podstatné části jde o provozní výdaje, na platy státních zaměstnanců apod., nikoli o výdaje investiční.

Reálná možnost vyrovnaného hospodaření v příštím roce je přitom širším konsensem napříč ekonomickou obcí, jelikož i konzervativní Česká národní banka počítá ve své aktuální prognóze s mírně přebytkovým hospodařením české vlády v roce 2017, a to dokonce i při částečném zohlednění efektu politického cyklu.

Nutno však uvést, že rozpočet příští rok nakonec může skončit opravdu i v přebytku. Pro letošní rok také vláda rozpočtovala schodek 70 miliard a nyní existuje reálná možnost, že nakonec vykáže vyrovnané hospodaření. To na jedné straně ocení zahraniční investoři a ratingové agentury, které v tom spatřují znak celkem zdravých veřejných financí, na straně druhé je takového stavu dosaženo utlumením veřejných investic, které tak již nestimulují hospodářský růst jako loni.

Zkrátka a dobře, z čistě ekonomického hlediska by byl ideální a přitom objektivně dosažitelný takový rozpočet pro rok 2017, který by byl koncipován přinejmenším jako vyrovnaný a na výdajově stránce kladl vyšší důraz na produktivní, tj. např. investiční výdaje, a nikoli na ty neproduktivní, tj. provozní. 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.