Japonsko: Země vycházejícího slunce a bitcoinových dluhopisů


11:19 • 18. srpna 2017

Tagy: FinTech, Bitcoin, Japonsko, Kryptoměna

Japonsko je zemí, která z hlediska postoje úřadů vůči používání bitcoinu zastiňuje většinu ostatních. Vedle toho, že zde byla nejznámější digitální měna legalizována jako prostředek platby, v zemi vycházejícího slunce byl nově emitován vůbec první dluhopis denominovaný v bitcoinech.

Podle informací agentury Bloomberg za prvním japonským dluhopisem denominovaným v bitcoinech stojí společnost Fisco zabývající se poskytováním informací a real time dat ze světa financí. Jedna z jejích poboček, konkrétně ta zaměřující se na segment digitálních měn, tento týden v pondělí emitovala tříletý bond v hodnotě 200 bitcoinů s ročním kupónem 3 %. Instrument je koncipován jako klasický korporátní dluhopis, přičemž v době splatnosti obdrží jeho majitel splátku opět v BTC.

Celý experiment probíhá interně v rámci skupiny Fisco a podle slov samotného CFO jde o historicky první deal tohoto charakteru, který kdy v Japonsku proběhl.

„Jedním z cílů emise bitcoinového dluhopisu je otestování tohoto instrumentu jakožto nového nástroje získávání dodatečných finančních zdrojů,“ řekl pro Bloomberg Masayuki Tashito, CFO společnosti Fisco. „Očekáváme, že bitcoin bude nakonec uznán jako finanční produkt spadající pod místní právní předpisy upravující finanční nástroje. Jakmile se tak stane, emise dluhu denominovaného v kryptoměnách se rozjede,“ dodal.

Americké „derivátové“ ano? Opce navázané na bitcoin a ethereum

Pravdou je, že pokud existuje země, která je opravdu bitcoin-friendly, je to právě Japonsko. Premiér Šinzó Abe letos v dubnu legalizoval kryptoměny jako způsob platby, přičemž souběžně s tím byla vytvořena speciální pravidla auditu a zabezpečení této oblasti. V červenci pak japonští regulátoři povolili vyjmutí nákupů prostřednictvím bitcoinů z 8% daně z prodeje, což je dostalo na stejnou „vlnu“ jako finanční produkty typu akcií a dluhopisů.

Fakt, že jsou digitální měny, resp. technologie za nimi stojící, v Japonsku opravdu v kurzu dokazuje například firma Bic Camera, která akceptuje bitcoiny ve vybraných pobočkách. Společnost Peach Aviation zase plánuje přijímat BTC jako zálohu při rezervaci letu. V segmentu financí pak frčí nejvíce užití technologie blockchain, a to především v oblasti vypořádávání transakcí.

Jen tak dál!

Bitcoin cash ultras budou slyšet, časem po nich ani pes neštěkne

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.