„Goldmané“ varují: V roce 2018 hrozí přebytek ropy


17:06 • 23. května 2017

Tagy: komodity, ropa, OPEC, Rusko, Goldman Sachs

Prodloužení dohody OPEC by mělo letos dle očekávání zvyšovat ceny ropy. Další omezení produkce ale podle Goldman Sachs představuje i riziko přebytku zásob v roce 2018. Analýzu jejich pondělní zprávy přinesl server CNBC.

Minulý týden se Rusko a Saudská Arábie dohodly, že budou před zbytkem Organizace zemí vyvážejících ropu prosazovat prodloužení současné dohody o omezení těžby do března příštího roku, čímž chtějí jednoznačně zatlačit na růst cen. Analytický tým Goldman Sachs v tom ale vidí významné negativum, kterému mohou producenti příští rok čelit.

„Devítiměsíční prodloužení dohody by mělo normalizovat zásoby OECD na počátku roku 2018. Dle našeho názoru ale existuje i riziko jejich přebytku v pozdější fázi příštího roku, a to pokud produkce zemí OPEC a Ruska dosáhne jejich zvýšené výrobní kapacity a břidlicová ropa poroste nevázaným tempem ,“ uvedl analytický tým banky Goldman Sachs.

Ceny ropy během posledních týdnů stabilně rostly, dnes ráno však futures mírně klesly, a to zhruba o 0,4 procenta. Důvodem byl navrhovaný prodej poloviny strategických zásob Spojených států, což podle agentury Reuters navrhl prezident Donald Trump v rozpočtovém plánu.

Aktuálně si ropa připisuje mírné zisky. Brent roste o +0,17 % na 53,96 USD za barel, WTI o +0,14 % na 51,20 USD za barel.

K tomu, abychom se vyhnuli růstové fázi cyklu, která následuje po fázi propadu, by podle Goldmanů měly dopomoci ceny krátkodobých ropných futures trvale nižší než u dlouhodobých konktraktů (tzv. situace backwardation). Tento stav by rovněž zabránil tomu, aby se američtí ropní těžaři dostali snáze k novým úvěrům, které by mohli použít k další výrobní expanzi, jež by se projevila v jejich celkovém výstupu.

Dohoda OPEC v ohrožení. Jak zamíchá Irák kartami ropného trhu?

K možnému růstu produkce pravděpodobně povedou i investice na zvýšení ruské produkční kapacity a pokračující rozvoj rozvodné sítě v Iráku. Právě Irák může být zároveň největší překážkou pro očekávané prodloužení listopadové smlouvy.

Stát z Perského zálivu byl nejdříve proti původní dohodě. Přes námitky ji nakonec přijal, ovšem neustále dodržuje její podmínky nejméně ze všech s tím, že produkuje o 80 tisíc barelů více, než bylo dohodnuto. Tlak na zvýšení produkce v Iráku se přitom zvyšuje. Roste kapacita ropných polí a tři roky bojů s Islámským státem zanechaly na národním dluhu velké šrámy, které by mohl zacelit právě ropný byznys.

Opravdové riziko však spočívá v tom, pokud se některé ostatní státy OPEC „inspirují“ Irákem. Jakmile by největší narušitel dohody překračoval mantinely ještě významněji, mohlo by to spustit lavinový efekt, uvedla agentura Bloomberg. To by vymazalo i zbytek získané úrovně ceny ropy, která už se od konce minulého roku snížila téměř na hodnoty před vznikem dohody o omezením produkce ropného kartelu a přidružených zemí.

Klíčové zasedání členů OPEC se uskuteční už za dva dny, tedy 25. května, v rakouské Vídni. Až poté se dozvíme, zda se organizace rozhodla dohodu prodloužit, či nikoliv.

Wall Street je silně nadhodnocená. Čeká akciový býk na porážku?

RSS

Student navazujícího magisterského studia Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho oborem je hospodářská správa a hospodářské a politické dějiny 20. století. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a politiku.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.