Bankovní masakr. Saúdské banky na krizových úrovních


07:27 • 11. října 2016

Tagy: Saúdská Arábie, Banky, Akcie, ropa

Pokud si myslíte, že nikdo na tom není hůře než evropské banky, stačí se podívat na Střední Východ. Konkrétně je řeč o Saúdské Arábii, kde se bankovní instituce dostaly na úrovně, které byly naposledy dosaženy během poslední finanční krize.

Jen za posledních 14 dnů odepsal saúdský bankovní index téměř -9 %. Podařilo se mu tak dostat k hranici 11 890 bodů, kde se naposledy ocitl v březnu 2009.

Souběžně s tím roste i saúdská 3měsíční mezibankovní úroková míra vztažená k americké sazbě LIBOR. I v tomto případě se přibližujeme k rekordům, které byly naposledy spatřeny v době krachu Lehman Brothers.

Situaci pak dokresluje ukazatel P/BV sledující poměr tržní ceny akcie a její účetní hodnoty. Dle Bloombergu se tento indikátor dostal v případě 12 saúdských bank na úroveň 1,016násobku, což je nejnižší číslo od roku 2006, kdy jej agentura začala sledovat. Celkem devět z dvanácti bankovních akcií se už obchoduje za tržní cenu, který je nižší než jejich účetní hodnota.

Co stojí za tímto výplachem? Hlavním viníkem je dle serveru The National saúdská centrální banka, která komerčním bankám nakázala, aby na měsíc zmrazily výběr splátek poskytnutých půjček u těch klientů, jejichž příjmy byly zasaženy škrty příspěvků a platů veřejného sektoru.

Osekávání státních výdajů je důsledkem propadu cen ropy. Právě to je hlavní důvod, proč se saúdská vláda rozhodla uskutečnit výrazná úsporná opatření, včetně snížení platů a rozpočtů jednotlivých ministerstev či osekání dotací na benzín. Země se tak tímto způsobem chce vypořádat s propadem státního rozpočtu do deficitu činícího více jak 10 % HDP, a to již druhý rok po sobě.

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.