Na koruně klid, dolar v úvodu týdne ztrácí


08:12 • 6. března 2017

Tagy: fx, forex, euro, dolar, koruna, EURCZK, USDCZK, EURUSD

Koruna zahajuje nový týden vůči euru na 27,01 EURCZK, k dolaru na 25,46 USDCZK. Páteční výsledky českého HDP potvrdily růst české ekonomiky. Výsledky hospodářské aktivity v nevýrobním sektoru v USA potěšily investory a podpoří trhy, včetně dolaru.

V pátek jsme se dočkali příjemného překvapení v podobě domácího HDP. Ekonomika mezikvartálně i meziročně předčila odhadované predikce. Proti předchozímu čtvrtletí si polepšila o 0,4% a meziročně o 1,9 %. Tato čísla opět potvrzují dobrý vývoj české ekonomiky.

Měnový pár EURCZK by se měl dnes i nadále držet v pásmu 27,01 až 27, 04. Měnový pár USDCZK vidíme dnes v rozmezí 25,45 – 25,60 USDCZK.

Dle pátečních dat objem maloobchodních tržeb v eurozóně klesl meziměsíčně o -0,1 %, což byl horší výsledek, než se očekávalo. Stalo se tak díky poklesu tržeb v kategorii nepotravinářských produktů a kategorii jídlo, nápoje, tabák, zatímco např. tržby z pohonných hmot rostly. Nejvíce klesaly tržby v Německu a ve Francii, v obou případech o -0,8 %. Naopak největší nárůst maloobchodních tržeb zaznamenaly Finsko a Polsko, obě země kolem +0,4 %. Ročně však maloobchodní tržby v eurozóně za leden 2017 vzrostly o +1,2 % oproti lednu 2016, a to především díky tržbám z kategorií nepotravinářských produktů a pohonných hmot. Největší roční meziroční nárůst zaznamenaly Slovinsko + 15 %, Lucembursko a Litva, obě země přes + 8 %.

V USA byly v pátek zveřejněny výsledky indexu ekonomické aktivity v nevýrobním sektoru, který roste již 86. měsíc po sobě. Oproti lednu si připsal nárůst 1,1 % a celkově je s 57,6 % nejvýše od října 2015. Tyto výsledky potvrzují pokračující růst nevýrobního sektoru i samotný růst americké ekonomiky, a proto lze očekávat i další růst akciových trhů, jelikož investoři díky těmto příznivým výsledkům budou očekávat větší firemní zisky. Dolar by tak měl po pátečních ztrátách posilovat.

Dnes se nedočkáme žádných domácích dat. Z eurozóny stojí za zmínku ukazatel hospodářské aktivity, tzv. PMI index. V USA budou zveřejněna data ukazatele podnikových objednávek tzv. Factory Orders Důležitý bude také projev Neela Kashkariho, člena měnového výboru Fedu, neboť právě tito členové rozhodují o nastavení klíčových úrokových sazeb v USA.

Dolar v pátek oslabil o -0,52 % na měnovém páru EURUSD a obchodoval se na úrovni 1,0551.

Dnes vidíme EURUSD v pásmu 1,0546 – 1,0606 a uvidíme, jak trhy zareagují na páteční proslov prezidentky Fedu Yellenové. Aktuálně se obchoduje na 1,0604 EURUSD.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
EUR/USD

;

EUR/CZK

;

USD/CZK

;

EUR/USD

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.