Bitcoin cash ultras budou slyšet, časem po nich ani pes neštěkne

AKTUALIZOVÁNO – Úterý 1. srpna 2017 se do historie digitálních měn zapíše jako den, kdy došlo k naklonování bitcoinu. Tzv. hard fork vyústil v situaci, kde se vedle nejznámější kryptoměny bitcoin vytvořila alternativa bitcoin cash. Mnohá média v souvislosti s tím očekávala doslova apokalypsu digitálního světa. Ta se však rozhodně nekoná.

Nejprve se ale vraťme ke kořenům samotného štěpení. Na počátku všeho stál rozpor dvou skupin uživatelů bitcoinu. Na straně jedné byli uživatelé BTC, kterým šlo o zefektivnění fungování sítě blockchain tak, aby byla schopna zpracovávat více transakcí. Navrhovaná aktualizace SegWit, která měla přinést zlepšení, se však nezamlouvala těžařům digitální měny – především šlo o čínské skupiny, jmenovat je možné např. firmu ViaBTC – kteří kromě směny bitcoinů vydělávají na poplatcích za potvrzování vygenerovaných bloků a na začleňování transakcí do blockchainu.

Výsledkem bylo rozhodnutí o tom, že 1. srpna tito těžaři vytvoří „odštěpek“ bitcoinu pod názvem bitcoin cash (BCC). Jedná se v podstatě o zcela novou digitální měnu (tzv. altcoin), která bude fungovat nezávisle na původní verzi bitcoinu v rámci svého vlastního systému neobsahujícího zmiňovanou aktualizaci SegWit a vycházejícího z historie bitcoinového blockchainu.

K hard forku došlo včera přesně ve 14:20 středoevropského času. A tolik očekávaná apokalypsa světa digitálních měn? Ano, volatilita byla zvýšená, ovšem nejednalo se o nic fatálního.

„Nestalo se nic překvapivého. Cena vystřelila, pak klesla. Lidé se o bitcoin více zajímají, ale žádná apokalypsa se nekoná a ani nikdy se konat neměla,“ okomentoval včerejší hard fork expert na kryptoměny a ředitel Liberálního institutu Dominik Stroukal. Podle něj šlo o pouze malý, byť významný evoluční krok. „Bitcoin cash je soukromý altcoin. Malý a zjevně výdělečný byznys plán pár osobností kryptosvěta. Nejde o žádný druhý bitcoinu a nikdy tomu tak ani nebude. Podobný ‚bitcoin’ si může prakticky vytvořit kdokoliv,“ dodal expert.

Jak již Stroukal dříve uvedl pro server Aktuálně.cz, hlavním důvodem separace především čínských těžařů byl fakt, že se jim podařilo nalézt skuliny v tehdejším BTC systému, což jim poměrně výrazně navýšilo zisky oproti ostatním těžařům. Aktualizace SegWit by tuto výhodu odstranila, a proto došlo na odmítnutí změny a na vznik nového altcoinu.

A jaký byl prvotní vývoj ihned po separaci BTC a BCC? „Odštěpení bitcoin cash bylo zpočátku poněkud chaotické, první blok těžili těžaři vlivem vysoké obtížnosti několik hodin (běžný čas pro těžbu bitcoinového bloku je 10 minut); zmatek je i v používané zkratce nového coinu: používá se ABC, BCC, BCH,“ okomentoval vývoj Josef Tětek, expert na kryptoměny, jeden ze zakladatelů české větve Ludwig von Mises Institut a člen správní rady Liberálního institutu. „Druhý den po odštěpení je poměrně překvapivá vysoká cena BCC. Na druhou stranu, některé burzy svým uživatelům nový coin ještě blokují a nabídková strana je tak ještě nízká,“ namítl.

V tomto směru je nutné podotknout, že ne všechny burzy se rozhodly bitcoin cash podporovat. Mezi odpůrce se zařadily například burzy Coinbase, BitMEX či Bitstamp. Opakem je například burza Kraken, která dle informací serveru Bitcoin Online již začala svým uživatelům BCC přidělovat, souběžně s tím pak spustila i jeho obchodování.

Vlastníci  bitcoinů po včerejším oddělení, za předpokladu držení vlastního klíče k digitální peněžence, obdrželi, resp. by měli obdržet, počet tokenů bitcoin cash o stejné velikosti, jako je počet jejich držených bitcoinů. Většinové ohlasy napříč médii uvádějí, že pravděpodobně největší počet transakcí by měl probíhat směnou BCC za BTC a naopak. Vzhledem k tomu, že však obchodování s bitcoin cash dosud neběží zcela „volně“, dá se v dohledné době očekávat, že vývoj trhu bude i nadále mnohem volatilnější.

Aktuálně pozorujeme u bitcoin cash nárůst ceny. Data serveru Coin Maret Cap ukazují, že po včerejším propadu BCC k úrovni kolem 210 USD jsme se dostali až nad 710 USD. Celková tržní kapitalizace altcoinu pak dosahuje něco málo přes 11 miliard dolarů. Pro srovnání, v případě bitcoinu dosahuje aktuální kapitalizace výce než 45,1 miliardy dolarů.

Co se týče názoru odborníků, Tětek je přesvědčen, že „v následujících dnech by mohla cena bitcoin cash klesat, jelikož bude čelit vysoké konkurenci ostatních altcoinů, které mají zajímavější vlastnosti než tento klon bitcoinu s navýšeným limitem pro velikost bloků.“

Podobně se na celou věcí dívá i Martin Šíp z bitcoinového startupu SatoshiLabs a organizátor Bitcoin meetpů v Paralelní Polis. „Obchodování na mnoha burzách není plně zprovozněno. Nicméně mě osobně překvapilo, že během dneška cena vystoupala dokonce až na hodnotu 0,4 BTC, osobně totiž očekávám opačný trend.“ Dlouhodobě si Šíp vývoj BCC ale netroufá odhadovat. „Je možné, že bude strategicky využit v rámci dalšího dohadování o zvýšení kapacity bloku na 2MB, které by podle New Yorkské Dohody (tzv. SegWit2x) mělo nastat někdy během listopadu,“ dodal.

Šíp má pak vůči samotnému hard forku své výhrady, na druhou stranu je ale přesvědčen, že si z celé události můžeme něco odnést. „Bitcoin a kryptoměny obecně jsou decentralizované, a tak se každý může snažit o změnu pravidel, vyhlásit novou měnu nebo se odštěpit od existující,“ míní Šíp. „Každá událost jako tato nás poučuje o nějakém novém aspektu, jak se decentralizované systémy chovají z technického, ale i sociálního aspektu. Odštěpení bitcoin cash se mi nelíbí svou uspěchaností. Fakticky byl projekt vyhlášen a spuštěn během dvou týdnů, což vyvolává zmatky a nejistotu na straně uživatelů,“ uzavřel expert.

Budoucnost bitcoin cash?

A jaká tedy bude budoucnost nově vzniklé kryptoměny? Názory se liší…

„Pár let budou BCC ultras hnát ceny alespoň do třetiny ceny bitcoinu, ale zeptejte se za dvacet let a bude zapomenut,“ je přesvědčen Stroukal. „Bitcoin cash má za sebou křiklavá jména, ale to je vrtkavé. Bitcoin má za sebou infrastrukturu a hlavně uživatele. U BCC prostě pár lidí vytvořilo novou měnu. To se děje každou chvíli. Není sice úplně špatná, ale existují lepší. Nic víc, nic míň,“ dodal.

Tětek je oproti tomu přesvědčen, že vznik nového altcoinu BTC prostředí prospěje. „Ti, kdo nechtěli bitcoin s technologickým upgradem SegWit, se odštěpili na vlastní verzi bitcoinu, zbytek bitcoinové komunity (tj. většina) slaví, že se konečně podařilo SegWit aktivovat. Bitcoin Cash přežije, dost možná však půjde o poměrně nevýznamný altcoin. Na trhu jsou k dispozici mnohem zajímavější coiny (kupříkladu Ethereum, Litecoin, Monero), které po technologické stránce nabízejí mnohem víc než BCC,“ zdůrazňuje Tětek

Asi nejpozitivněji se na vznik bitcoin cash dívá Pavel Niedoba, zakladatel bitcoinové směnárny Simple Coin. Podle něj BCC určitě přežije. „Půjde o jeden z altcoinů, který bude mít zásadní výhodu v existující infrastruktuře a historii. Jde o nejprověřenější coin vůbec, dá se říci ještě více než „nový“ bitcoin, který může vykazovat po aktivaci SegWitu nějaké problémy. Další výhoda je, že je široce rozšířen.  Předpokládám, že si  udrží hodnotu stovky dolarů, možná i přes 1000. Je taky dost možné, že se stane dvojkou na trhu. Hodně záleží na marketingu,“ poukázal Niedoba.

Pravdou je, jak již zmiňoval Stroukal, že za novou digitální měnou stojí zvučná jména. Jedno z těch nejzvučnějších zmiňuje server Bitcoin Online – jde o Rogera Vera, který byl iniciátorem BCC a odpůrce SegWitu. Podle serveru tento obchodník vlastní 130 tisíc bitcoinů, které je ochoten směnit za bitcoin cash. Prý proto, že mezi ním a nejmenovaným uživatelem existuje dohoda o směně BTC za BCC.

Klíčovým mezníkem vývoje bylo vytěžení celkem šesti bloků bitcoin cash. Jak uvedl Bitcoin Online, poté spustí většina burz obchodováním, stejně tak i možnosti vkládání nového altcoinu. V tuto chvíli bylo dle serveru Live Bitcoin News vytěženo celkem 12 bloků, z toho za devíti z nich stojí zmiňovaná ViaBTC. „Akce“ tudíž může začít…

Newsletter