FinTech ohlédnutí za rokem 2015


09:10 • 1. ledna 2016

Tagy: FinTech, Inovace, Indie, Platby, Půjčky, Blockchain

Které momenty z oblasti fintech Vám za poslední rok utkvěly v hlavě? Podívejte se s námi na souhrn toho nejdůležitějšího – máme zde takzvaný „Fintech TOP 2015“ 

Top Fintech zklamání roku 2015?

Apple Pay

Poté, co bylo Apple Pay představeno a spuštěno na podzim roku 2014, měli všichni velké očekávání. Namísto naplnění očekávání ale přišlo spíše velké zklamání. Očekávala se masivní propagace, seznamování lidí s technologií plateb přes telefon, integrace s mnoha dalšími funkcemi a zpřístupnění Apple Pay i aplikacím třetích stran. Ničeho takového jsme se ale nedočkali. Apple Pay je stále jen nástroj, kterým můžeme – ve vybraných zemích, u vybraných obchodníků a jen pokud máme určitou vybranou banku – platit za naše nákupy.  

Top Fintech sektor roku 2015?

Půjčky

Fintech oblastí, která v roce 2015 nejvíce frčela, jsou bezpodmínečně půjčky – především díky vzniku mnoha nových společností zprostředkujících tzv. peer-to-peer půjčky (tedy takové, kde si lidé půjčují navzájem). Půjčky se tak rozšířili mezi mnohem více lidí, jelikož na těchto fintech P2P platformách získá půjčku mnohdy i ten, koho by banky odmítly.

Top Fintech potenciál roku 2015?

Blockchain

Je až fascinující jak rychle si banky, finanční instituce ale i běžní lidé zvykají na novou digitální podobu měn a především na technologii, která za nimi stojí. Nicméně potenciál blockchainu je mnohem větší.  Pravděpodobně brzy se dočkáme doby, kdy bude hojně využíván i mimo oblast měn a plateb. Kde všude to bude zatím není zcela jasné, nicméně od blockchain technologie čekejme v budoucnu ještě mnoho.

Top Fintech lokalita roku 2015?

Indie

S masivním nárůstem počtu mobilních telefonů a se všemi svými společnostmi poskytujícími mobilní peněženky, e- a m-commerce, aplikace mobilního bankovnictví je Indie lokalitou číslo jedna v rozšíření fintech sektoru. Ohromující je i jasnost plánů, které mají ředitelé indických bank, na kooperaci s fintech společnostmi. Indické poměry a prostředí je ideální pro působení fintech společností, které tak i svou přítomností posouvají celou zemi rychle kupředu.

Top FinTech „ulevující“ moment roku 2015?

Vstup společnosti Square na burzu

Společnost, která se přichází s inovacemi platebních operací, rozšiřuje přijímání platebních karet i mezi malé obchodníky; společnost, o které mnozí tvrdili, že je novým PayPaylem, ale také společnost, která si prošla několika těžkými obdobími – Square – vstoupila konečně na burzu. Osud společnosti je sice i přes to, že nyní je listovaná na newyorské burze, nejistý, nicméně její IPO je považováno na uznání důležitosti společnosti ve svém odvětví a může si tak alespoň trochu oddechnout.

 

Napsat autorovi RSS

Student magisterského oboru na Fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a inovativní technologie. Dvě léta prožil ve Spojených státech v rámci studentského programu Work and Travel a v průběhu svého studia strávil semestr na Universitat Pompeu Fabra v Barceloně. Ve volném čase rád cestuje a hraje basketbal.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.