ONLINE – Brexit hlavním tématem bruselského summitu EU


17:29 • 28. června 2016

Tagy: Brexit, Velká Británie, Evropská unie, ECB, Draghi

Brexit se stal hlavním tématem bruselského summitu EU. Dnešní večeře v Bruselu bude pro britského premiéra Davida Camerona první příležitostí seznámit šéfy států a vlád zemí EU nejen s výsledky čtvrtečního referenda, ale také s představou Londýna o tom, jak nyní dál. Červnový summit má na programu tak závažná témata jako je migrace, bezpečnostní problematika a spolupráce s NATO či evropský hospodářský vývoj. Celý program, který by normálně zabral dva jednací dny, byl ale stažen do pouhých dvou hodin dnešního podvečerního jednání.

O brexitu dnes bude jednat také europarlament. Očekává se, že kromě mnoha tvrdých slov ještě před začátkem summitu přijme právně nezávaznou rezoluci zdůrazňující potřebu respektu k projevu svobodné vůle britských občanů a rychlého začátku rozhovorů o odchodu země z EU. Také německý parlament dnes bude na mimořádném zasedání jednat o vystoupení Británie z Evropské unie.

BRUSELSKÝ SUMMIT O BREXITU – SLEDUJEME ONLINE

15:56 Kenneth Rogoff: Brexit není demokracií, ale ruskou ruletou

15:49 Česká republika nemá důvod zrychlovat svou cestu k přijetí společné evropské měny jen proto, že se Britové minulý týden v referendu rozhodli odejít z Evropské unii. Novinářům to dnes při příchodu na unijní summit, kde se bude takzvaný brexit probírat, řekl český premiér Bohuslav Sobotka.

15:37 Francouzský prezident Hollande říká, že si nedovede představit, že by Británie nerespektovala vůli voličů

15:33 Cameron: Británie se nesmí k Evropě otočit zády, jsou to přátelé

13:53 Tusk: Rozhovory o brexitu nejsou bez oznámení z Londýna možné

13:39 Tomský: Unijní oligarchie buduje utopický projekt, nikdo jej nechce

12:50 Fungování celé Evropské unie a Evropské komise je potřeba změnit. V tuto chvíli by bylo nešťastné pouštět se do nějakých personálních bitev. Po setkání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem to v Bruselu řekl premiér Bohuslav Sobotka.

12:49 Velká Británie nebude jedinou zemí, která vystoupí z Evropské unie, prohlásil na mimořádné schůzi Evropského parlamentu lídr protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. „Legrace, ne? Když jsem sem před 17 lety přišel a říkal, že povedu kampaň za britský odchod z EU, smáli jste se mi. Musím říct, že teď už se nesmějete,“ poznamenal Farage za hlasitých projevů nesouhlasu z europoslaneckých lavic. Euroskeptičtí členové europarlamentu jeho slova naopak několikrát odměnili potleskem.

12:23 Ratingová agentura Fitch dnes uvedla, že Brexit zvyšuje tlak na ekonomiky EU, vyšší je také riziko politické. Brexit nyní nejvíc ohrožuje Irsko, Maltu, Belgii a Kypr. Dopadne také na Nizozemí a Lucembursko.

11:57
11:53 Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker právníkům EU řekl, že britští nacionalisté jsou „protievropští“. Nigel Farage během referenda. „Už se nevrátíte,“ vzkázeal Juncker při projevu Faragovi.
11:14 Merkelová říká, že britské členství skončí teprve na základě spuštění článku 50 smlouvy o fungování EU. Tento postup podle ní nelze měnit. Kancléřka tak nepřímo vyloučila dřívější jednání.
10:53 Německá kancléřka Angela Merkelová, italský premiér Renzi a francouzský prezident Hollande se dohodli na posílení EU.
10:34 Kancléřka Angela Merkelová v německém parlamentu říká, že Německo volbu Británie odejít u EU akceptuje s „velkým politováním“. Brexit je podle ní rozhodující moment pro integraci EU.
10:27 Guvernér ECB Mario Draghi – Centrální banky by neměly vzdávat boj o cenovou stabilitu
10:00 Británie bude muset zvýšit daně a omezit státní výdaje, aby se vypořádala s hospodářskými následky svého rozhodnutí opustit Evropskou unii, řekl dnes britský ministr financí George Osborne. Podle ministra, který patřil mezi hlavní zastánce setrvání v EU, nebude nyní život v Británii tak růžový, jako byl za členství v evropském bloku.
Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.