Ještě horší úprk z trhů, než jsme čekali

Akciové trhy mají za sebou jeden z nejhorších vstupů do nového roku v lidské historii. Mohutný výplach se přehnal přes evropské, americké a asijské trhy, ale do toho navíc vyústil v příchod samotného „medvěda“. I přesto, že jsme v posledních dnech pozorovali mírné zlepšení, situace je stále vážná, což ostatně potvrzují i samotná čísla.

Exodus z akciového trhu nabral na obrátkách. Americká společnost Bank of America Merrill Lynch spočítala, že za sedm posledních dní končících minulou středu odplulo ze světových akcií nejvíce kapitálu ze všech týdnů v minulých pěti měsících. Rovněž šlo o již sedmý týden po sobě, co odliv peněz byl větší než příliv, což je situace naposledy pozorovaná v krizovém roce 2008 a 2004 (viz graf č.1).

Detailní pohled ukazuje, že z evropských trhů odplulo 4,2 miliardy dolarů, nejvíce od října 2014. Z amerických pak dokonce šest miliard dolarů. Studie BoAML toto pokládá za tzv. „úrovně kapitulace“, kdy kapitálové odlivy představují velkou většinu hodnoty světových obchodovaných aktiv. Pokud by tento trend pokračoval, mohla by přijít další vlna strachu, kdy by se investoři již jednoduše přestali snažit své ztráty co nejvíce umazat.

Další čísla obavy umocňují. Za posledních sedm týdnů bylo z akciových trhů vybráno zhruba 53 miliard dolarů, což je v porovnání s výplachem ze srpna 20015 o 17 miliard více. Kumulativní odliv se dokonce přibližuje předchozím „medvědům“ z roku 2001 (80 miliard dolarů), 2008 (85 miliard dolarů) a 2002 (65 miliard dolarů).

A bude hůř?

Rudý vykřičník je ještě výraznější, pokud se zaměříme na subjekty, které se akcií zbavují. Podle informací společnosti Sovereign Wealth Fund Institute mají na tomto odlivu lví podíl státní investiční fondy spravující více jak sedm bilionů dolarů. O to horší je fakt, že tento trend se pravděpodobně jen tak nezastaví.

„Pokud ceny ropy zůstanou v průměrném rozmezí 30 až 40 dolarů za barel, očekáváme odliv 404,3 miliardy dolarů napříč všemi světovými trhy, což je zhruba dvakrát více, než jsme pozorovali za celý rok 2015. V rámci svých výpočtů uvažujeme předchozí jednání těchto fondů, stejně tak i hospodaření vlád a nutnost pokrytí vzniklých deficitů. Část se také odvíjí od očekávaného vývoje trhů během letošního roku,“ přepisuje slova studie server Business Insider.

Jen v rámci akcií držených státními fondy by jejich celková hodnota mohla klesnout až na 2,64 bilionů dolarů. Pro představu, koncem roku 2015 fondy držel tituly o hodnotě něco málo přes tři biliony dolarů (viz graf č.2). Hlavním důvodem odprodeje je fakt, že ty největší státní fondy patří ropným exportérům, jako je Rusko, Norsko či Saudská Arábie. Právě jejich pokladny byly vinou intenzivně klesající ceny černé komodity nejvíce poškozeny, tudíž je potřeba vzniklou trhlinu něčím „zalepit“.

Na možný vývoj by dle očekávání nemusela mít vliv ani nastavená pravidla, která fondům určují jasné limity struktury vlastního portfolia. V případě potřeby je totiž možné je jednoduše přenastavit tak, aby byly k dispozici ty nejlikvidnější aktiva, z nichž by byl profit v podstatě okamžitý.

Newsletter