Viceguvernér ČNB Tomšík: Co čekat od koruny po exitu?

Viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík dnes naznačil, jak by mohl vypadat kurz koruny po konci kurzového závazku. Preferovanou variantou je jednorázové ukončení. Nelze však dopředu vyloučit ani variantu s mezikrokem. Exit bude transparentní a bude znamenat návrat k režimu řízeného plovoucího kurzu, uvedl v prezentaci Tomšík. Dodal, že podoba ukončení kurzového závazku bude záležet na aktuální situaci.

Prodloužení minimální délky kurzového závazku podle viceguvernéra znamená, že bude v platnosti přinejmenším ještě zhruba půl roku. Může to ale být i déle. Provedení exitu bude jasně oznámeno, jakmile nastane. ČNB nemůže z trhu „potichu vycouvat“. Centrální banka dopředu jasně komunikuje, že je po exitu připravena vyhlazovat nadměrné výkyvy kurzu, dodal.

Záměrem ČNB naopak není trhy zmást a poté překvapit dřívějším než očekávaným exitem. Tyto úvahy jsou založeny na myšlence, že ČNB se bude snažit omezit nárůst své bilance, který je však striktně druhořadý ve srovnání s cíli měnové politiky, podotkl Tomšík.

Tato prohlášení jsou podle něj projevem transparence měnové politiky, nikoli snahy ošálit trh. Ukončení kurzového závazku není nic jiného než nakročení k méně uvolněné měnové politice, která je uvolněná již od srpna 2008, zdůraznil viceguvernér. Počínaje červencem 2015 se měnový kurz stabilizoval na hodnotě poblíž hladiny 27 CZKEUR. Celkový objem FX intervencí od listopadu 2013 do letošního srpna dosáhl zhruba 22 miliard eur.

Zvyšování úrokových sazeb bude dle Tomšíka pravděpodobně následovat až s časovým odstupem po exitu, určitě nepřijde před ním, a bude postupné.

Viceguvernér dnes zopakoval, že ČNB neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Bankovní rada přitom nadále vidí jako pravděpodobné ukončení závazku v polovině roku 2017.

 

Newsletter