Co to troubí? Jablko na čtyřech kolech


16:02 • 26. května 2016

Tagy: Apple, Morgan Stanley, Automobilky, automoto, investice, Tesla Motors

Doba, kdy se na silnici setkáte s autem, které na sobě ponese značku nakousnutého jablka, se neúprosně blíží. Podle mnohých analytiků čeká Apple radikální transformace, která společnost posune o level výš. Hlavním zdrojem zisků už tak nebudou iPhony, nýbrž automobilový průmysl a služby s ním spojené.

Auto s jablkem ve značce slyší v dáli troubit analytický tým Morgan Stanley v čele s Kary Hubertyovou a Adamem Jonasem. Hlavním signálem vstupu na nový trh je podle analytiků postupné navyšování investic do výzkumu a vývoje. Při detailní analýze tohoto segmentu vyšlo najevo, že Apple výdaje do tzv. R&D dostal do úrovně vyšší, než je tomu v případě 14 největších automobilových výrobců.

Zatímco Apple investoval v letech 2013 až 2015 dodatečných 5 miliard dolarů na výzkum a vývoj, hlavní hráči „automoto“ trhu, snažící se převážně o přerod z benzínu na elektřinu, „pouhých“ 192 milionů. Jedinou výjimkou je automobilka Tesla, která za tu stejnou dobu do R&D investovala zhruba 444 milionů dolarů, ovšem svou velikostí nespadá do sledované skupiny 14 největších výrobců.

Hubertyová věří, že cílovou destinací výdajů je v případě Applu především oblast sdílené dopravy. „Nedávná miliardová investice do alternativní taxislužby Didi Chuxing je zajímavým signálem směrem spíše do oblasti sdílené dopravy než k výrobě vlastních vozů,“ přepisuje agentura Bloomberg slova analytičky. „S tím, jak Apple v tomto segmentu výrazně převyšuje všechny hlavní hráče, věříme, že by v budoucnu mohl dosáhnout až 16% podílu na trhu dopravy, tedy podobně tolik, kolik v tuto chvíli má na trhu smartphonů.“

Podle odhadů dosahuje trh sdílené dopravy velikosti zhruba 2,6 bilionů dolarů, což z hlediska příjmů představuje obrovský potenciál. V rámci konkrétních čísel tak analytici předvídají, že do roku 2030 by Apple díky expanzi do nové oblasti mohl dosáhnout příjmů o velikosti 400 miliard dolarů a zisku na akcii čítajícího 30 USD.

Pro srovnání, prodej iPhonů v tuto chvíli generuje 60 % příjmů americké firmy, což odpovídá přibližně 150 miliardám dolarů za rok.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něj byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.