Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Co to troubí? Jablko na čtyřech kolech

Doba, kdy se na silnici setkáte s autem, které na sobě ponese značku nakousnutého jablka, se neúprosně blíží. Podle mnohých analytiků čeká Apple radikální transformace, která společnost posune o level výš. Hlavním zdrojem zisků už tak nebudou iPhony, nýbrž automobilový průmysl a služby s ním spojené.

Auto s jablkem ve značce slyší v dáli troubit analytický tým Morgan Stanley v čele s Kary Hubertyovou a Adamem Jonasem. Hlavním signálem vstupu na nový trh je podle analytiků postupné navyšování investic do výzkumu a vývoje. Při detailní analýze tohoto segmentu vyšlo najevo, že Apple výdaje do tzv. R&D dostal do úrovně vyšší, než je tomu v případě 14 největších automobilových výrobců.

Zatímco Apple investoval v letech 2013 až 2015 dodatečných 5 miliard dolarů na výzkum a vývoj, hlavní hráči „automoto“ trhu, snažící se převážně o přerod z benzínu na elektřinu, „pouhých“ 192 milionů. Jedinou výjimkou je automobilka Tesla, která za tu stejnou dobu do R&D investovala zhruba 444 milionů dolarů, ovšem svou velikostí nespadá do sledované skupiny 14 největších výrobců.

Hubertyová věří, že cílovou destinací výdajů je v případě Applu především oblast sdílené dopravy. „Nedávná miliardová investice do alternativní taxislužby Didi Chuxing je zajímavým signálem směrem spíše do oblasti sdílené dopravy než k výrobě vlastních vozů,“ přepisuje agentura Bloomberg slova analytičky. „S tím, jak Apple v tomto segmentu výrazně převyšuje všechny hlavní hráče, věříme, že by v budoucnu mohl dosáhnout až 16% podílu na trhu dopravy, tedy podobně tolik, kolik v tuto chvíli má na trhu smartphonů.“

Podle odhadů dosahuje trh sdílené dopravy velikosti zhruba 2,6 bilionů dolarů, což z hlediska příjmů představuje obrovský potenciál. V rámci konkrétních čísel tak analytici předvídají, že do roku 2030 by Apple díky expanzi do nové oblasti mohl dosáhnout příjmů o velikosti 400 miliard dolarů a zisku na akcii čítajícího 30 USD.

Pro srovnání, prodej iPhonů v tuto chvíli generuje 60 % příjmů americké firmy, což odpovídá přibližně 150 miliardám dolarů za rok.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter