ECB trhy neuklidnila. Euro na ročním maximu. ČNB dnes odloží vyšší sazby

Euro má za sebou zpevnění vůči dolaru na více než roční maxima. Pomohly mu výroky ze strany Evropské centrální banky a situace v USA. Z domácího dění dnes do hry vstoupí bankovní rada ČNB. Velké změny od ní však nečekejme.

Úterní slova šéfa Evropské centrální banky investory trochu zaskočila. Podle Maria Draghiho na evropskou ekonomiku místo deflačních tlaků začínají působit ty proinflační. Tímto výrokem tak vrátil do hry možnost očekávaného utažení měnové politiky. Spíše než manipulace se sazbami se nám jeví jako pravděpodobnější zrychlené osekávání programu kvantitativního uvolňování, a to z aktuálních 60 miliard euro řekněme na 40 miliard.

Tento evidentní posun z tradičně „holubičí“ rétoriky na „jestřábí“ trh poměrně překvapil. V tu chvíli ale opět zasáhla ECB, která uvedla, že Draghiho slova si trh vyložil mylně. Viceprezident banky Vitor Constancio pak v rozhovoru pro CNBC uvedl, že projev šéfa ECB byl zcela v souladu s tím, co zaznělo na posledním zasedání rady guvernérů. Euro však tento výrok ignorovalo.

K síle společné evropské měny v neposlední řadě nahrává i situace ve Spojených státech. Mezi investory začíná sílit nervozita ohledně schopnosti prezidenta Trumpa dostát svým závazkům v podobně slibovaných reforem. Zmínit je v tomto směru možné například další průtahy projednávané reformy zdravotnictví.

Zajímavostí včerejšího dne byl rovněž projev guvernéra Bank of England Marka Carneyho. Ten uvedl, že jakmile bude trvající globální ekonomický růst a investice působit na zvýšení mezd, vznikla by situace, kdy by bylo nezbytné zvýšit úrokové sazby.

Koruna se vzhledem k euru pohybuje v poměrně úzkém pásmu zhruba čtyř haléřů. Investoři se aktuálně soustředí na výstup z dnešního zasedání bankovní rady ČNB. I přesto, že nečekáme, že by Rusnok a spol. přistoupili k manipulaci s úrokovými sazbami, je možné, že zopakují to, co zaznělo již minulý týden – pokud bude koruna dále posilovat, potřeba vyšších sazeb se sníží. Silnější kurz totiž doslova dělá práci za centrální banku, a to tím, že působí na utažení měnových podmínek. Tím pádem se tedy můžeme dočkat slovního odložení vyšších sazeb, které jsou dle aktuální prognózy naplánované na třetí kvartál.

Co se týče dalšího dnešního dění, ze zahraničí se dočkáme německé inflace a třetího údaje ohledně amerického HDP za první kvartál.

Koruna se nachází na 26,29 za euro, přičemž dnes by se měla pohybovat v rozmezí 26,21 až 26,37 EURCZK. Ve dvojici s dolarem se obchoduje na 23,05 USDCZK, pohybovat by se pak měla od 22,97 až 23,13 USDCZK. Euro se nachází na 1,140 EURUSD. Jeho vývoj očekáváme mezi hranicemi 1,138 až 1,144 EURUSD.

Newsletter