ODS navrhla zákaz předjíždění kamionů


16:56 • 18. května 2016

Tagy: ODS, doprava

Občanští demokraté navrhují zákaz předjíždění kamionů. Nákladní vozidla by se tak mohla předjíždět pouze na dálničních úsecích, kde existují v jednom směru tři pruhy. Na dnešním setkání s novináři to řekl předseda poslaneckého klubu a exministr dopravy Zbyněk Stanjura. Podle něj by měl stát klást na vybudování těchto takzvaných stoupacích pruhů pro předjíždění kamionů větší důraz.

Od letošního ledna reguluje pohyb kamionů nově značka zakazující nákladním vozidlům se v označeném úseku předjíždět. Plošný zákaz předjíždění na celé dálniční síti nicméně ministerstvo dopravy odmítlo s tím, že by pomalu jedoucí nákladní vozidlo dlouhodobě zpomalovalo průjezd pravého pruhu bez toho, aby jej mohly zbylé nákladní vozy předjíždět.

Podle Stanjury dokáže vyřešení současné situace, kde je dálniční síť významně zatížená kamionovou dopravou významněji přispět ke zvýšení bezpečnosti na silnicích, než zvyšování pokut, které nyní ministerstvo dopravy navrhuje. Zároveň upozornil na to, že zákon o provozu na pozemních komunikacích se mění třikrát až čtyřikrát do roka.

Tak časté změny pravidel podle něj řidiče matou a vedou k situacím, kdy není jasné, jak je to s předností na kruhových objezdech, nebo s povinností pořizování nových reflexních vest. Poukázal tím na problémy s výkladem aktuálních pravidel, které se v poslední době objevily v médiích.

Kromě výstavby třetích pruhů navrhuje ODS v dopravě například snížit byrokracii při přípravě silničních staveb a zvýšit obranu těchto projektů před ideovými odpůrci staveb. Dále navrhuje zavést možnost žádat o registraci vozidla nebo o řidičský průkaz prostřednictvím internetu, nebo platbu pokut platební kartou. Na železnici pak strana navrhuje například privatizaci menšinového podílu Českých drah, od čehož si slibuje zlepšení služeb tohoto státem vlastněného dopravce.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.