Miliardář Elon Musk – co stojí za jeho úspěchem?


09:24 • 26. února 2017

Tagy: Tesla, Musk, investice, Startup

Jeho revoluční nápady mění svět, ať již jde o první automobily na elektrický pohon, či vysílání raket do vesmíru. Čemu vděčí vizionář a miliardář Elon Musk, zakladatel a CEO kosmické společnosti SpaceX a výrobce automobilů na elektrický pohon Tesla, za svůj úspěch? Prý čtení knih.

Musk, za jehož vynálezy jsou ambice minimalizovat klimatické změny a osídlit Mars, prý byl vášnivým čtenářem již od útlého dětství. Jako malé dítě seděl nad knihami klidně i přes deset hodin denně, zajímaly ho přitom hlavně sci-fi romány. V osmi letech už prý údajně neměl co číst, a tak se pustil do encyklopedie. Do rukou prý mu padla Encyclopedia Britannica, kterou jako devítiletý chlapec přečetl celou - připomeňme přitom, že poslední verze tištěné podoby této knihy čítá 32 640 stran…

Server CNBC přinesl seznam osmi knih, které prý byly pro úspěch tohoto podnikatele podle jeho vlastních výroků v rozhovorech či na sociálních sítích klíčové (není-li k dispozici český překlad, ponecháváme názvy knih v angličtině):

1. J.E. Gordon: „Structures: Or Why Things Don't Fall Down"

Když se Musk rozhodl, že se chce učit o raketách, studoval učebnice astrofyziky a inženýrství. Složitější texty o fyzice možná nebudou pro každého, tato kniha však prý nabízí lépe stravitelný pohled na teorii, která stojí za SpaceX. „Je vážně, vážně dobrá, pokud chcete učebnici pro začátečníky o navrhování konstrukcí,“ uvedl Musk.

2. Walter Isaacson: „Benjamin Franklin: An American Life"

Spisovatel, vynálezce, přírodovědec a diplomat Benjamin Franklin prý patří mezi vzory slavného vizionáře. Tato kniha podle Muska ukazuje, jak tento americký státník, byl vlastně i podnikatelem, který začínal úplně od nuly.

Let na Mars? Nastupujte!

3. Walter Isaacson: „Einstein: Jeho život a vesmír"

Muska prý ovlivnily knihy o fyziku Albertu Einsteinovi. A je důvod: řada Einsteinových výroků se v činnosti Muskových firem doslova zhmotňují. Namátkou: „Ten, kdo se nikdy nedopustil chyby, se nikdy nepokusil o něco nového,“ nebo „Jak vzniká vynález? To všichni vědí, že je něco nemožné, a pak se objeví nějaký blázen, který neví, že je to nemožné, a udělá vynález.“

4. Nick Bostrom: „Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies"

Ačkoli je Musk futurista s hlubokým zájmem o umělou inteligenci, je znám i svými obavami ohledně potenciálních rizik a etických problémů, které jsou s technologií spjaty. Kniha filosofa Nicka Bostroma, která pojednává právě o potenciálních problémech v případě, že počítačová inteligence překoná tu lidskou, podle Muska „stojí za přečtení“.

Elon Musk: Lidé se musí spojit se stroji

5. Erik M. Conway a Naomi Oreskes: „Merchants of Doubt"

Musk doporučuje tuto publikaci dvou historiků, kteří věří, že vědci s vazbami na politiku a komerční sféru záměrně zamlžují pravdu o řadě otázek týkajících se zdraví od negativních dopadů kouření až po globální oteplování.

6. William Golding: „Pán much"

Svou stopu prý v Muskovi zanechal tento klasický román z roku 1954 o boji o přežití, soupeření a chamtivosti. „Hrdinové knih, které čtu, vždy cítí povinnost zachránit svět,“ řekl prý v rozhovoru pro New Yorker.

7. Peter Thiel: „Od nuly k jedničce – Poznámky o startupech aneb Jak vybudovat budoucnost”

Autorem knihy je investor rizikového kapitálu, který spolu s Muskem založil platební systém Paypal, a řadí se po bok mnoha respektovaných myšlenkových vůdců. Kniha založená na poznámkách z přednášek, které Thiel vedl na Stanfordské universitě v roce 2012, se zabývá specifickým způsobem myšlení, potřebným pro vznik úspěšné firmy.

Náměstek Marks: Startupů je málo, zaslouží si podporu

8. Isaac Asimov: „Nadace"

Tento sci-fi román prý Muska naučil, že se „civilizace vyvíjejí v cyklech,“ což jej podnítilo k realizaci svých radikálních ambicí. „Vzhledem k tomu, že toto je poprvé za 4,5 miliard let, kdy je pro lidstvo možné rozšířit život za hranice Země,“ řekl v roce 2013 Musk pro The Guardian,“ bylo by zřejmě moudré jednat, dokud je okno otevřené, a nespoléhat na to, že bude otevřené dlouho.“

RSS

Vystudovala obor Mezinárodní politika a diplomacie na Vysoké škole ekonomické v Praze. Absolvovala mezinárodní interdisciplinární studijní program Comparative East-West-Studies se zaměřením na politologii na Universitě Regensburg. V průběhu studia absolvovala mj. stáž v Německém Spolkovém sněmu. Pracovala jako zpravodaj ekonomické redakce ČTK, působila jako content manager ve společnosti Patria Online, kde vedla zpravodajský tým, a pracovala také jako mluvčí předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.