UBS: Devizové intervence ČNB skončí ve 2Q 2017

Česká národní banka ukončí devizové intervence ve druhém čtvrtletí roku 2017. Centrální bankéři by měli zvýšit úroky na 0,5 procenta v roce 2018. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracovali analytici UBS.

Opuštění kurzového závazku by podle UBS mohl způsobit další stimul ze strany Evropské centrální banky nebo výrazný růstový šok v eurozóně.

K pomalejšímu zhodnocení české měny by měly pomoci záporné úrokové sazby. Ke konci roku 2017 by měl kurz být na 26 EURCZK a ke konci roku 2018 na úrovni 25 EURCZK.

Do normalizace monetárních politik centrálních bank v ČR, Polsku a Maďarsku se do konce roku 2018 promítne inflační dopad vyšších cen ropy, ukázala analýza UBS.

ČNB minulý týden zveřejnila Zprávu o inflaci. Průměrný kurz koruny by měl být na základě údajů zveřejněných ČNB ve čtvrtém čtvrtletí 2017 na 26 korunách za euro, vyplývá to z výpočtů hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera na základě údajů centrální banky.

Výpočet je podle Seidlera založen na skutečnosti, že ČNB ve Zprávě o inflaci uvádí odhad vývoje dolarové i korunové ceny ropy a kurzu dolaru k euru, což předurčuje i vývoj kurzu koruny k euru. Samotná ČNB od zavedení režimu devizových intervencí v listopadu 2013 nezveřejňuje očekávaný vývoj kurzu koruny vůči euru. „Opakující se tvrzení ČNB, že kurz koruny po opuštění kurzového závazku neposílí, je tak spíše snaha o verbální intervenci k omezení přílivu spekulativního kapitálu,“ dodal Seidler.

Bankovní rada ČNB na počátku listopadu zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Nová prognóza centrální banky předpokládá konec intervenčního režimu rovněž v polovině roku 2017. S druhým čtvrtletím jako koncem intervnenčního režimu přitom počítá řada ekonomů. Další ovšem nevylučují konec intervencí později, tedy v druhé polovině roku 2017 nebo až v roce 2018.

Newsletter