Která z hlavních ekonomik je nejvíce nerovnou?


19:01 • 2. září 2016

Tagy: Rusko, Ekonomika, miliardáři, MMF

Rusko je nejvíce nerovnou hlavní ekonomikou světa. Téměř dvě třetiny jeho bohatství řídí milionáři, uvádí studie New World Wealth. Až 62 procent ruského bohatství je v držení amerických dolarových milionářů a 26 procent jeho bohatství je v držení ruských miliardářů, uvedla ve zprávě New World Wealth. Ruská ekonomika se velmi pomalu dostává z recese, Mezinárodní měnový fond očekává, že v příštím roce bude hrubý domácí produkt (HDP) poroste o procento.

„Pokud milionáři kontrolují více než 50 procent bohatství dané země, pak je jen velmi malý prostor pro fungující střední třídu,“ poznamenává New World Wealth.

Slovenský premiér Fico: Rusko je v energetice spolehlivý partner

do je na druhé straně „barikády“? Japonsko – třetí největší ekonomika světa. Ta je naopak „maximálně rovnou“ hlavní ekonomikou. Milionáři zde ovládajícími pouze 22 procent celkového bohatství. Spojené státy americké ze studie vychází jako „překvapivě rovná ekonomika“.

Milionáři v USA ovládají asi jednu třetinu celkového bohatství. „Je to až překvapivě nízké číslo s ohledem na veškerou negativní kritiku, kterou USA schytávají, pokud jde o nerovnost příjmů,“ poznamenává New World Wealth. Nerovnost příjmů, spolu se stagnujícími reálnými mzdami a životními podmínkami pracujících a střední třídy jsou v USA před listopadovými prezidentskými volbami v centru pozornosti.

Studie: Česká ekonomika roste. Co životní úroveň?

Spojené státy pak podle New World Wealth zaujímají osmé místo, co se průměrného bohatství na osobu, týká. První místo v této statistice patří Monaku.

Podíl bohatství v držení milionářů:
Rusko 62%
Indie 54%
UK 35%
USA 32%
Austrálie 28%
Japonsko 22%
Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.