Temné příběhy roku 2016

Jen pár dní zbývá do roku 2016, který by měl být v mnoha ohledech poměrně bouřlivý. V Evropě se očekává, jak se ECB popere s problémem skomírajícího růstu a inflace, ve Spojených státech se zase čeká pozvolný návrat do úrokového „normálu“. Jedním z posledních expertů, který rozšířil řady výhledů, je Dan Nathan, trader a autor píšící pro ekonomický serve Risk Reversal. Jeho pohled do budoucna je spíše negativní, jelikož spatřuje dva velké vykřičníky, které by mohly stát za onou bouří na trzích.

Nasdaq a tzv. FANG

Dle Nathana visí první varovný vykřičník nad technologickým indexem Nasdaq (viz graf č.1). Dle jeho slov existuje pouze málo indexů, které by vystavovaly současný býčí trh takovému riziku, jako tomu je v tomto případě. Index totiž zahrnuje technologické giganty Apple, Microsoft, Google, FacebookAmazon a další, kteří tvoří více jak 40 % celku, což odpovídá tržní kapitalizaci 2,15 bilionů dolarů.

Dohromady tyto společnosti tvoří tzv. FANG, což je termín sestavený z počátečních písmen firem Facebook, Amazon, Netflix a Google. Všechny tyto subjekty silně přispěly k růstu amerických indexů, a nejde pouze o Nasdaq, ale i o S&P500. Pokud by tak v jejich případě došlo k propadu, stáhlo by to s sebou i zmiňované benchmarky.

„Jen málokteří investoři věřili, že by si akcie Applu letos prošly korekcí. A ejhle, jejich cena spadla o 21 % ze svých historických maxim,“ přepisuje Nathanova slova server Business Insider. „Ostatní čtyři akcie budou v příštím roce ještě zranitelnější, a to vzhledem k jejich letošnímu výkonu a valuaci,“ dodal trader.

Poměrový ukazatel tržní ceny a zisku na jednu akcii společnosti Microsoft dosáhl za dobu po poslední krizi téměř 20násobku, v případě Facebooku se pracuje s 12násobkem vzhledem k očekávaným prodejům v roce 2016, u Amazonu se pak čekají provozní zisky 2,3 miliardy dolarů při tržbách na 107 miliardách. Dle Nathana tak neexistují jiné tituly, u kterých by pravděpodobnost vypuštění velkého „medvěda“ byla tak vysoká jako u těchto.

Dluhopisový problém

Další problém spatřuje Nathan na trhu desetiletých amerických státních dluhopisů. Pokud se zaměříme na roční graf tohoto instrumentu, je vidět, že jeho aktuální výnos dosahuje přesně té úrovně jako na konci roku 2014. Do toho navíc ve stejném bodě končí i 200denní klouzavý průměr tohoto bondu (viz graf č.2).

„Co mě na tomto grafu nejvíce fascinuje je fakt, že jakmile Fed ukončil program kvantitativního uvolňování ve čtvrtém kvartále 2014, investoři okamžitě očekávali navýšení sazeb v roce 2015. Toho jsme se sice dočkali, avšak dlouhodobé sazby stále nerostou,“ napsal trader. Na základě toho je tedy jasné, že sazby ještě dlouhou dobu nízko zůstanou, což je fakt, který rozhodně neprospěje výhledu globálního ekonomického vývoje.

 

Newsletter