Čínský rudý drak chrlí plamen nejistoty

Čínský rudý drak už se pyšně nepne nad všemi ostatními ekonomikami a nechrlí kolem sebe plameny masivního akciového a hospodářského růstu. V současnosti spíše připomíná zbitého psa, který jen těžce oddychuje a šíří kolem sebe vlny nejistoty zasahující ostatní světové trhy.

Poté, co si za polední rok prošly čínské akce více jak 150% boomem, přišel výplach, jehož trvání nemá jistého konce. I přesto, že se čínská vláda snažila bolestný propad zastavit, prozatím nepřišla s žádným trvale působícím opatřením.

Indexy obou hlavních burz, šanghajské a šenčenské, se pohybují jak na houpačce. Pád střídající růst je scénář v posledních dnech pravidelně se opakující. Příkladem budiž poslední dva dny. V úterý si index Shanghai Composite prošel nejprudším propadem od konce července, a to o více jak 6 %. Ve středu však přišel zvrat o 180 stupňů, 1,24% odskok totiž pomohl část předešlých ztrát umazat.

Tento střídající se vývoj může být dle agentury Reuters připsán na vrub činnost státních investičních společností, které již dříve dostaly od čínské vlády povolení a potřebné zdroje určené pro investice do akcií. U „běžných“, především těch dlouhodobých, investorů stále převládá poměrně silná nervozita, a proto se raději drží zpátky. Dle dat agentury Bloomberg se během června a července snížil počet účtů nejbohatších investorů, kteří ve svém držení měli akcie o hodnotě více jak 10 milionů jüanů, o 28 % (viz graf).

Nervozitu vyvolává i nedávná devalvace čínského jüanu. Začátkem minulého týdne přistoupila Čínská lidová banka k umělému oslabení domácí měny ve snaze podpořit strádající exportní sektor. Jüan tak během několika málo dní oslabil vůči americkému dolaru o více jak 3 %. Ve světě se v souvislosti s tímto krokem otevřela debata o rozpoutání měnové války, která měla účelně poškodit ty země, které do Číny vyvážejí své zboží. To se týká především vybraných asijských a jihoamerických států.

Vedení čínské centrální banky však tuto spekulaci dementovalo. Ve své oficiálním prohlášení banka uvedla, že nehodlá svou měnu dále znehodnocovat, nýbrž má zájem ji udržet co nejstabilnější. Někteří experti však tomuto slibu nevěří.

„Jsme přesvědčeni, že existuje důvod, proč nevěřit v konec dalšího oslabování čínského jüanu,“ řekl v rozhovoru pro CNBC Ben Gutteridge, šéf oddělení výzkumu společnosti Brewin Dolphin. „Počítáme s tím, že vzhledem k dalšímu pravděpodobnému vývoji, budou následovat další kroky tohoto charakteru,“ dodal. Umělá devalvace dle jeho názoru dává investorům popud k tomu, aby se oslabené měny zbavili. Následný odliv kapitálu se pak negativně projeví v celkové bilanci země.

Jeho názor pak potvrzuje i makroekonomický stratég Goldman Sachs, Kamakshya Trivedi. Podle něj je další devalvace čínské měny otázkou střednědobého období. I přesto, že osekání sazeb, které nedávno taktéž proběhlo, a oslabení domácí měny je vnímáno jako stimul, Trivedi věří, že tentokrát je situace jiná. Investoři totiž na základě předchozí skutečnosti sázejí spíš na to, že bude aktuálně prováděná politika ve výsledku bezúspěšná.

Newsletter