Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky pod nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna zpevnila pod 25,15 za euro.

Američané, nestěžujte si. Daně máte nízké

V souvislosti s připravovanou daňovou reformou se ve Spojených státech stále častěji objevují stížnosti na vysoké daňové zatížení. Podle analýzy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) si však Američané nemají na co stěžovat. Nacházejí se totiž v nejméně zatížené třetině vyspělých zemí. Česká republika se naopak umístila mezi více zatíženými zeměmi.

Sentiment příliš vysokého zdanění se v duchu připravované reformy snaží podpořit i americký prezident Donald Trump svoji „fenomemnální daňovou reformou“. „Díky nižším daním pro americkou střední třídu a podnikatele se dočkáme nového impulsu pro ekonomický růst a rozvoj v naší zemi,“ uvedl nedávno Trump.

Pravdou však je, že průměrný Američan platí dlouhodobě méně, než by na poplatcích platil v jiných vyspělých zemích. OECD zanalyzovala daně v 35 zemích, ze kterých lze jednoduše porovnat zatížení jednotlivých států.

Podle statistiky zpoplatnění bezdětného jednotlivce, kde jsou zahrnuty všechny povinné příspěvky do daňového a sociálního systému, nicméně s odečtenými daňovými srážkami, se Spojené státy nenachází ani zdaleka na předních místech žebříčku. Na prvním místě je s velkým náskokem Belgie. Celou první dvacítku přitom obsadily evropské státy. Česká republika se umístila na osmém místě s celkovým zatížením 43 procent.

Belgičané jsou zpoplatněni osmkrát více než průměrný zaměstnanec v Chile. Tato statistika by ale mohla být zavádějící. Je nutno se podívat i na odvody manželských párů, které mají stejnou, ne-li větší váhu. V grafu níže počítala organizace s jedním příjmem v rodině a dvěma dětmi. V tomto případě z toho nejhůře vyšla Francie. Následována Finskem, Itálii a Belgií.

V porovnání s průměrem zemí OECD je na tom diskutované daňové zatížení Spojených států pozitivně. Ze statistiky OECD vyplývá, že Američané platí o čtyři procenta méně než průměrný obyvatel země OECD. Ve všech dalších statistikách, například při jiném počtu dětí, byly Spojené státy také pod průměrem o tři až šest procent.

Zajímavé je, že se daňové břemeno v USA za posledních dvacet let příliš nezměnilo, a to i přes reformy předchozích prezidentů Baracka Obamy a George W. Bushe.

V nejvíce zatížených zemích, Rakousku a Belgii, kleslo loni břemeno o 2,5 procenta, respektive 1,3 procenta. Dle analytiků OECD je však zatížení v majoritě zemí stejné rok po roku. Jedinou alternativou tak pro věčné stěžovatele je přestěhovat se.

 

Newsletter