Andrej Babiš utahuje otěže. Plánovaný dluh osekal o miliardy


09:09 • 25. dubna 2017

Tagy: ČR, Dluh, dluhopis, Ministerstvo financí, Ekonomika, ČNB, intervence, spekulace, koruna, euro, EURCZK

Zadlužení české vlády naroste méně, než se původně plánovalo. Ministerstvo financí rozhodlo, že dluh v podobě květnové emise dluhopisů bude nižší. Důvody? Ukončení kurzového závazku ČNB a nástup inflace, které společně „zmrazily“ poptávku po českých bondech.

Ministerstvo financí v pondělí zveřejnilo plánovanou květnovou emisi státních dluhopisů dosahující až 12 miliard korun. Původní plány pro tento měsíc však byly mnohem vyšší, a to 22 miliard. Emisní cíl za druhý kvartál pak činí 60 miliard korun, což je ve srovnání s předchozím kvartálem, kdy byl zájem díky očekávání konce intervencí především ze strany zahraničních spekulantů nezvykle silný, nižší číslo o 50 miliard korun.

ČNB a konec ultra levného zadlužování české vlády

„Vláda si tento rok vypůjčila opravdu hodně,“ okomentoval situaci pro agenturu Bloomberg Dalimil Vyškovský, šéf obchodování s dluhopisy v Komerční bance. „S tím, jak porostou výnosy, můžeme čekat návrat domácích investorů, kteří tak postupně začnou přebírat nové emise na úkor nerezidentů,“ dodal.

Zaměříme-li se na výkon českých dluhopisů, podle agentury Bloomberg způsobily rostoucí výnosy letos investorům ztrátu o velikost 2,7 % (vyjádřeno v domácí měně), což je vůbec nejhorší výsledek mezi skupinou 26 evropských zemí, které sleduje European Federation of Financial Analysts Societies.

Fakt, že zájem o české bondy ochabuje, potvrzuje například dvouletý instrument, jehož výnos se v pondělí zvýšil o 76 bazických bodů až na -0,11 %. Obdobný sentiment pak podle dat serveru Investing.com potvrzuje i dnešní výkon domácích dluhopisů, až na ten 7letý.

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něj byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.