Citi srazila výhled pro americkou ekonomiku. „Rizika jsou evidentní“


17:35 • 18. dubna 2016

Tagy: Citigroup, USA, Ekonomika, americká ekonomika

Citigroup v pondělí ochladila výhled růstu americké ekonomiky pro roky 2016 i 2017. Snížení své prognózy doprovodila strohým komentářem: „Rizika jsou evidentní.“

Zpráva uvádí, že „v poslední době revidovaná a nová data naznačují, že HDP poroste v prvním čtvrtletí tempem 0,9 procenta a ročně tempem 1,7 procenta. „I přes takto vlažné vyhlídky růstu očekáváme pomalý pokles míry nezaměstnanosti na 4,7 procenta do konce roku 2016 a 4,5 procenta do konce roku 2017,“ uvádí Citi.

Hlavní ekonom Citigroup pro Severní Ameriku William Lee odhaduje, že inflace by měla zůstat i nadále utlumená, což nenahrává americké centrální bance Fed, která si zvolil inflační cíl dvě procenta jako jedno z kritérií pro zvyšování úrokových sazeb.

Lee řekl, že snížení výhledu odráží „zvýšené důkazy o tlumících účincích rýsující se nejistoty“. Především pak rozhodnutí Federálního rezervního systému zpomalit plány úrokové „normalizace“ sazeb na dvě zvýšení v průběhu tohoto roku. 

„Stále věříme, že v tomto roce proběhne pouze jedno zvýšení sazeb – pravděpodobně v září. Pokud další vývoj finančními trhy zacloumá a nebo utlumí další růstové vyhlídky, dojde k zvyšování až v prosinci nebo ještě na pozdějším setkání (měnového výboru Fedu – FOMC),“ uzavřel Lee.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.