Velký ekonomický rozvod aneb co pohne trhy v roce 2016

S tím, jak se blíží konec letošního roku, se začíná stupňovat i čekání na žhavé investiční tipy pro ten příští . Byť se hlavní vlna výhledů 2016 dosud nerozjela na plné obrátky, ve světových médiích je možné narazit na první „vlaštovky“. Mezi ně se nejnověji zařadila i Bank of America Merrill Lynch, která tentokrát sází na měnové trhy.

Jejím tipem je měnový pár USDCNY, který sleduje vývoj amerického dolaru vůči čínskému jüanu. Svůj „call“ banka argumentuje „rozchodem“ mezi první a druhou největší ekonomikou světa, který bude podtržen pravděpodobným utažené americké měnové politiky a očekávaným uvolněním té čínské.

David Woo, hlavní stratég oddělení researche měnových a úrokových trhů v Bank of America, ve svém posledním výhledu sází na oslabení čínského jüanu, které radí zobchodovat například prostřednictvím šestiměsíčního forwardu sledujícího vývoj USDCNY.

„Ve stínu blížícího se zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému jsme přesvědčeni, že otázkou, kterou je potřeba si položit, není, zda americká ekonomika dokáže „žít“ s vyššími sazbami a silnějším dolarem, nýbrž jestliže to dokáže Čína. V souvislosti s řízeným floatingem jüanu, do kterého samozřejmě vstupuje i dolar, a rozšiřující se otevřeností čínského kapitálového účtu, fungujícího na úkor nezávislosti čínské měnové politiky, jsme na tomto páru poměrně skeptičtí. Dle našeho názoru je spojitost jüanu s dolarem pouze sňatkem z rozumu, který se však blíží k brzkému rozvodu. Prvním krůčkem k této události byla srpnová devalvace čínské měny,“ přepisuje slova výhledu banky agentura Bloomberg.

Dle Wooa není hlavním motivem oslabení podpora čínského exportu, ale snaha o otevření mnohem většího manévrovacího prostoru pro Čínskou lidovou banku. Právě u té se očekává, že v souvislosti s evidentním zpomalováním druhé největší ekonomiky světa bude mít zájem na ještě expanzivnější měnové politice, než kterou provádí doposud.

„Věříme, že jüan bude oslabovat především proto, že vzhledem k otevřenosti čínského kapitálového účtu platební bilance nebude Peking schopný snížit své úrokové sazby a zároveň ubránit domácí měnu,“ míní Woo. Bank of America pro účel sledování čínské měnové situace vytvořila vlastní index monetárních podmínek. Ten sleduje reálný efektivní kurz a reálné úrokové sazby, na základě kterých je analytický tým banky přesvědčen o aktuální „utaženosti“ čínské měnové politiky (viz graf).

Jaká je předpověď?

Bank of America si stanovila za cíl úroveň 7,0 jüanů za dolar, což vzhledem k aktuálním úrovním odpovídá zhruba 9% oslabení čínské měny. Pro srovnání, aktuální stav na forwardech sledovaného páru odpovídá oslabení o přibližné velikosti 3 %.

„Další vlnu devalvace by mohlo být možné pozorovat již během prvního čtvrtletí. Hlavním fundamentem tohoto pohybu bude nejen zvýšení amerických sazeb, se kterým ve svých scénářích počítáme, ale rovněž i zařazení jüanu do skupiny hlavních rezervních aktiv Mezinárodního měnového fondu,“ řekl pro Bloomberg Woo.

Náhlá srpnová devalvace čínské měny byla ze strany centrální banky pokusem o předběžné omezení rozsahu, ve kterém by byla nucena zasáhnout, pokud by bylo potřeba „ubránit“ hodnotu domácí měny. Následovala však rozsáhlá panika, jež vústila v mohutný odliv kapitálu mimo zemi. Investoři se v tu chvíli obávali, že budou následovat další devalvační vlny, které by ve výsledku srazily hodnotu v jüanech denominovaných aktivech a zároveň by zvýšily náklady obsluhy dolarových dluhů.

Co bude následovat?

Pokud by se předpověď Bank of America opravdu vyplnila, další devalvace jüanu by měla pravděpodobné následky napříč různými trhy (viz schéma).

Po oslabení čínské měny by, stejně jako tomu bylo v srpnu, mohlo následovat konkurenční oslabení dalších měn, jako je korejský won, tchajwanský dolar či mexické peso. Stejně tak by se slabší jüan mohl projevit v propadu cen komodit, který by následně ovlivnil hlavní komoditní měny jako australský a kanadský dolar či brazilský real. V neposlední řadě by bylo možné i další pozdržení americké úrokové „normalizace“, což by se projevilo především na dolarovém páru s eurem a japonským jenem.

Právě v souvislosti s pozdržením navýšení sazeb Fedu banka poukazuje na jiný investiční tip. Tím je nákup 30letých amerických státních anti-inflačních dluhopisů. Woo spekuluje, že možné oslabení čínské měny by Fed donutilo k pozdržení úrokové normalizace, což by investory pravděpodobně „navrátilo“ zpět na trh dluhových instrumentů.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter