Ropa zlevňuje, trh má pochybnosti o dohodnutém snížení těžby


17:47 • 13. ledna 2017

Ceny ropy na světových trzích dnes klesají, severomořský Brent je pod 55 dolary. K poklesu přispívají zejména pochybnosti kolem dodržování dohody o snížení těžby, kterou uzavřeli členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některé země mimo tento kartel. Vliv ale mají také obavy o čínskou ekonomiku.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17:00 SEČ vykazovala pokles o 0,9 procenta na 55,50 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela téměř 1,2 procenta a nacházela se na hodnotě 52,40 USD za barel.

Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu ropy. K dohodě o snížení produkce se připojily rovněž některé významné těžařské země mimo OPEC, například Rusko. Mnozí analytici se ale domnívají, že dohoda se bude dodržovat nanejvýš z 50 až 80 procent, uvedla agentura Reuters.

Investory navíce znepokojují slabé ekonomické údaje z Číny, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě po Spojených státech. Vývoz z Číny podle dnešní zprávy tamního celního úřadu loni zaznamenal největší propad od roku 2009, výrazný pokles přitom vykázal i dovoz.

RSS


Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.