Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

ČNB v prosinci nelenila. Pátý nejvyšší objem intervencí

AKTUALIZOVÁNO – Po lehkém listopadovém oddechu se ČNB v prosinci opět vrhla na vehementní obranu koruny. Během posledního měsíce banka použila zhruba 88 miliard korun (3,26 mld. euro), což je celkem páté nejvyšší číslo od listopadu 2013. A bude „hůř“?

V listopadu banka intervenovala v objemu 14 miliard korun. Prosincové zvýšení tak jasně odpovídá narůstajícímu tlaku, který následně vyvrcholil v lednu 2017. Tehdy začala ta pravá jízda, což potvrdil vývoj aktiv jako například českých dluhopisů a EURCZK forwardů, které se staly terčem pozornosti především zahraničních spekulantů sázejících na předčasné ukončení intervencí. Do toho se navíc rozjela i zajišťovací rally českých exportérů, kteří blížící se „exit“ začali brát rovněž v potaz.

Situace v prvních dvou lednových týdnech dospěla k tomu, že 12měsíční EURCZK forward klesl až na hodnoty téměř z listopadu 2013, kdy ČNB zahájila intervence. Tlak spekulantů byl pak patrný i na českých jednoletých dluhopisech, jejichž průměrný výnos klesl na rekordních -1,7 %, což odpovídalo nárůstu poptávky na 32,3 mld. korun.

Spekulace na max. CZK forward padá nejníže od startu intervencí

Boj o české bondy. Výnos 1letého se propadl na rekord -1,7 %

Hlavním motorem rozjeté spekulace bylo dosažení inflačního cíle ČNB na 2 %, které především zahraniční investory „vyprovokovalo“ ke spekulaci na dřívější zrušení kurzového závazku na 27,00 EURCZK.

Z toho důvodu se čeká, že lednový objem intervencí dosáhl nového rekordu razantně vyššího, než je dosavadní maximum z listopadu 2013 dosahující 202 miliard korun. Některé odhady dokonce tvrdí, že by intervence za první měsíc 2017 mohly dosáhnout i více než 400 miliard korun.

A načasování „exitu“? Naprostá většina analytiků a ekonomů sází na duben, resp. na začátek května.

Ekonom Jáč: Lednové intervence dosáhly rekordních 405 miliard Kč

Co se týče devizových rezerv, ty se v prosinci zvýšily o 15,3 miliardy eur až na 96,6 miliardy. Jejich výše se tak vůbec poprvé v historii dostala nad 50 % HDP.

I přesto, že se objevují názory, že tento trend by mohl být pro ČNB nežádoucí, tuto myšlenku nedávno dementoval viceguvernér Tomšík. Ten řekl, že bance nikterak nevadí zvyšující se objem devizových rezerv. Naopak to podle něj vytváří prostor pro investiční příležitosti.

Připomeňme si: Jedna ČNB vládne všem

S rostoucím tlakem na posílení koruny se ČNB v lednu chopila taktovky a začala slovně intervenovat.

„Být tržním hráčem, tak bych rozhodně nevsadil všechny peníze, které mám, na to, že jediným směrem, kterým se koruna po opuštění kurzového závazku vydá, bude posílení,“ řekl viceguvernér ČNB Mojmír Hampl v rozhovoru pro Lidové noviny. „Nikdo neumí předvídat denní pohyby kurzu. Řada ekonomů tvrdí, že nelze odhadnout ani krátkodobý pohyb kurzu. A predikovat denní změny po ukončení kurzového závazku je podle mne ještě o dva řády těžší. Proto by mě rozkolísanost kurzu na obě strany rozhodně nepřekvapila.“

Hampl: ČNB nemá kam spěchat, po „exitu“ čekejme vyšší volatilitu

Pokračoval pak viceguvernér Tomšík, který řekl: „Růst dlouhých korunových pozic je značný. Hovoříme o desítkách miliard euro. Pokud tuto sumu srovnáme s objemem českého exportu, je jasné, že je trh překoupený. Spekulanti by se tudíž mohli ošklivě spálit.“

Tomšík (ČNB): Investoři sázející na silnou korunu se mohou spálit

A výsledek? Všechna tato slova nakonec zafungovala. Spekulace polevily, což ostatně potvrdil vývoj na českých dluhopisech, kde jsme v případě těch ročních a dvouletých byli svědky zvýšení výnosů, které způsobila ochabující poptávka především ze strany zahraničních investorů.

„Poslední slova“

Poslední zasedání banky pak nepřineslo v podstatě žádné překvapení. Konec závazku je stále (oficiálně) odhadován na polovinu roku 2017, ovšem nikoliv dříve než ve druhém čtvrtletí.

Guvernér Rusnok pak zopakoval, že po tzv. exitu se koruna může vydat oběma směry. K jejímu oslabení může přispět především její překoupení. Stále však platí, že je banka připravena vyhlazovat „po-exitový“ vývoj.

ČNB: Exit? Asi polovina roku. Kurz CZK? Rizika v obou směrech

Newsletter