Le Monde: StayHome zachraňuje dlužníky před exekucí nemovitosti


09:43 • 30. prosince 2016

Francouzský projekt StayHome přichází na pomoc zadluženým majitelům bytů. Chrání je před pastí exekuce a tento měsíc slaví páté narozeniny, píše deník Le Monde.

Ve Francii je každoročně exekučně zabaveno na 15.000 nemovitostí v důsledku zadlužení majitelů. Těmto domácnostem, které jsou často v tíživé sociální situaci, přichází na pomoc StayHome. Společnost založená v prosinci 2010 bývalým bankéřem Patrickem Drackem a odborníkem na nemovitosti Christianem Lachauxem nabízí prostor pro sociálně zodpovědné investování, které majitelům nemovitostí pomůže překlenout obtížnou fázi a zůstat bydlet ve svém.

Jak to funguje? Zadlužený majitel prodá svou nemovitost na přechodné období jednomu či více investorům (což jsou většinou zajištěné osoby, které hledají možnost etické investice) za přibližně 80 procent tržní ceny. Takto získané peníze mu umožní splatit své dluhy. Následně má maximálně pět let na to, aby si byt koupil od investorů zpět.

Mezitím jim platí roční nájem ve výši 6,5 procenta z prodejní ceny, což je asi 20 procent pod obvyklým tržním nájmem, a to alespoň po dobu jednoho roku. Například za byt prodaný za 100.000 eur (2,7 milionu Kč) platí domácnost investorům 541,60 eur měsíčně, tedy 6500 eur za rok. Jakmile se dostane z dluhů, má bývalý majitel možnost, když jde vše podle plánu, vzít si novou půjčku a odkoupit byt od investorů zpět za stejnou cenu.

Pět let po založení StayHome se Patrick Drack a Christian Lachaux mohou pochlubit pozitivní bilancí: do dnešního dne se ze 160 případů 85 procent završilo zpětným odkupem nemovitosti. V 75 procentech případů se zpětná koupě uskutečnila už za dva nebo tři roky, místo plánovaných pěti. „Jde o ziskovou, bezpečnou a etickou investici. Zároveň umožňuje rodinám ponechat si svou nemovitost a dostat se ze slepé uličky,“ vysvětloval Drack začátkem prosince serveru BFM Business.

Jeho společnost letos oslovilo 8000 zadlužených majitelů. Jednotlivé případy se ale pečlivě zkoumají a vybírají s ohledem na solventnost kandidátů – aby, až vybřednou z dluhů, byli schopni získat další půjčku a mohli nemovitost od investorů zpětně odkoupit.

StayHome podobně lustruje i investory – už jich je kolem stovky – aby se ujistil, že žádný z nich nemá v úmyslu přijít levně k bytu či domu. „Těm, kteří vyhledávají majitele, kteří si nikdy nebudou moci koupit své bydlení zpět, říkáme: u nás jste na špatné adrese,“ zdůrazňuje Drack. Zakladatelé plánují rozšířit svůj podnikatelský záměr v příštích letech o financování závěru života a důchodu.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.