FinTech Daily: Vedoucí země v alternativním financování


12:12 • 26. dubna 2016

Tagy: FinTech, FinTech Daily, Platby, Indie, peer-to-peer

O vedoucích zemích v alternativním financování v odvětví peer-to-peer půjček a indické digitální platební společnost TranServ, která dostane 15 milionů dolarů na vývoj nových finančních produktů. To jsou dnešní zprávy ze světa FinTech.

Vedoucí země v alternativním financování

Díky finanční krizi se dlužníci dočkali nižších úrokových sazeb a lepšího přístupu k úvěrům, zatímco věřitelé byli nuceni se dívat po výnosnějších možnostech investování. Banky osedlané regulační zátěží nebyly totiž schopny plně uspokojit tyto potřeby. To vytváří prostor pro růst nového trhu s peer-to-peer úvěry.

Peer-to-peer věřitelé jako Prosper a Lending Club spustili on-line platformy, které umí rychle a automaticky spojit dlužníky, kteří hledají půjčku, s novými investory, jenž poskytují volné finanční prostředky na tyto půjčky za atraktivní úrokové sazby.

V nové zprávě BI inteligence jsou analyzovány faktory, které pomohly živit nejúspěšnější trhy s peer-to-peer úvěry, identifikovány další rychle rostoucí trhy a vyhodnocena rizika, která by mohla zablokovat pokrok v tomto odvětví.

Zde jsou některé z klíčových sdělení:

  • U odvětví P2P půjček je vidět výrazný růst, a to zejména ve vyspělých zemích se silnými finančními trhy. P2P věřitelé ve Spojených státech vykázali 6,6 miliard dolarů v půjčkách v loňském roce. Jedná se tak o nárůst o 128 %.
  • USA má jeden z největších P2P úvěrových trhů na světě podle objemu úvěrů, ale ve Velké Británii je tento trh o 72 % větší v přepočtu na obyvatele. Nízká důvěra spotřebitelů v bankovní instituce (a to ještě před finanční krizí), vysoký stupeň komfortu s on-line platformami a pozitivní regulační prostředí pomohly vzestupu britského trhu P2P půjček.
  • Evropa je dalším velkým trhem pro P2P půjčky: Alternativní finanční trh v Evropě dosáhl v roce 2014 téměř 3 miliard eur (3,9 miliardy dolarů), což je skok o 144 %. Objem úvěrů malých firem podnikající v P2P půjčkách ve Francii vzrostl v loňském roce dokonce téměř o 4 000 %, aby tak dosáhl 8,2 milionů eur (10,6 milionu dolarů).
  • Ačkoli toto odvětví vzkvétá, existují vážná rizika, která by ho mohla vykolejit: zvýšení úrokových sazeb, nové předpisy, zlepšení vztahů klientů s bankami či jiné faktory by mohly zastavit současný růst P2P půjček.

Indická digitální platební společnost TranServ dostane 15 miliónů dolarů na vývoj nových finančních produktů 

Jedna z několika společností digitalizující platby v Indii TranServ dnes oznámila, že má zajištěno 15 milionů dolarů na vývoj nových finančních produktů.

TranServ tvrdí, že má v současné době celkem 10 milionů uživatelů. Zpracovává rovněž asi 15 milionů dolarů za měsíc prostřednictvím svých aplikací, které umožňují obchodníkům integrovat platební nástroje do vlastního softwaru s klienty včetně BookMyShow, PayU, Ixigo a Askmebazaar.

Společnost plánuje zavádění nových produktů včetně mikro-úvěrových služeb, nové neplatební funkce pro své aplikace a on-line stravenky pro firmy, které se stále drží vydávání papírových kupónů pro své zaměstnance. Rovněž bude nadále rozvíjet svou mobilní peněženku Udio.

Spoluzakladatel TranServ a generální ředitel v jedné osobě Anish Williams říká, že Udio, které umožňuje uživatelům rozdělit účty a posílat peníze z jeden na druhý, bylo jedním z prvních transakčních aplikací peer-to-peer v Indii. Udio může také být rovněž spojeno s předplacenou debetní kartou, která je akceptována u asi milion off-line obchodníků.

Několik faktorů pohání poptávku po digitálních platbách v Indii včetně rychlého růstu odvětví e-commerce a zvyšující se dostupností smartphonů. Míra rozšíření kreditních karet v zemi je stále velmi nízká, nicméně firmy se snaží pomoci spotřebitelům najít alternativní způsoby, jak dělat on-line platby.

Spoluzakladatel a generální ředitel TranServ Anish Williams doufá, že konkurenční strategie zavádění nových funkcí a služeb za účelem přilákání zákazníků a zpoplatnění nadstandardních služeb umožní startupu zachovat finanční kázeň vyhýbáním se drahých propagačních nástrojů, jako jsou slevy a cashback nabídky.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

RSS

Rodák z Kyjova. Vystudoval finance se zaměřením na finanční trhy a investice na Masarykově univerzitě. V současnosti ještě studuje na právnické fakultě mezinárodněprávní obchodní studia. Zajímá se o makroekonomii, politické dění a měnové trhy. Od září 2015 do srpna 2016 pracoval jako analytik ve finanční skupině Roklen.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.