Shortuj jako o život aneb sázky na nej propadáky britského trhu

Je tomu už více jak měsíc, co lid Spojeného království odhlasoval svůj odchod z Evropské unie. Prvotní panika trhů pominula, nyní se čeká, jak se tzv. brexitem vypořádá britská ekonomika. První várka relevantních dat nás čeká již tento týden, hedgeové fondy jsou však o krok napřed. V jejich portfoliích ovšem sázky na buy rozhodně nenaleznete.

Hedgeové fondy shortují jak o život. Mezi jejich „oběti“ patří i ty nejznámější britské značky vůbec. Příkladem budiž řetězec restaurací a hospod JD Wetherspoon. V tomto případě se objem otevřených pozic spekulujících na pokles zvýšil o 29 %, a to jen od konce června. Ještě extrémnější je situace společnosti Intu Properties. Počet short pozic se u tohoto provozovatele nákupních center zvýšil dokonce o 144 %.

„To, co je vidět naprosto jasně, je fakt, že terčem shortování se staly především ty britské firmy, jejichž expozice je největší právě na domácím trhu,“ přepisuje server Business Insider slova Simona Colvina z datové společnosti Markit. „Speciálně se to týká podniků aktivních v oblasti reality. U těch byl od britského referenda pozorován opravdu extrémní nárůst sázek na pokles.“

Vyjma realit se spekulanti zaměřili i na retail. Celkový seznam dalších nejshortovanějších titulů pak přináší společnost Castellain Capital:

  • Carilion – správa a výstavba budov (18,48 %)
  • Ocado – online supermarket (17,9 %)
  • Morrisons – síť supermarketů (16,6 %)
  • Tullow Oil – průzkum míst pro těžbu ropy a zemního plynu (12,09 %)
  • Weir Group – strojírenství (9,92 %)
  • Mitie Group – outsourcing (9,89 %)
  • Sainsbury‘s – síť supermarketů (9,81 %)
  • Melrose Industries – investice a akvizice (8,45 %)
  • HMV Group – prodejní řetězec knih a hudby (8,08 %)
  • Globo (7,03 %)

Dříve byla nejshortovanější akcií firma Ocado, ovšem během minulého týdne se situace změnila. Titul společnosti si totiž připsal zhruba 20% růst, a to díky prodloužení smlouvy o dodávce potravin pro společnost Morrisons. Díky tomu se tak z prvního místa posunula na druhé.

Zajímavé je, že ani jeden z fondů nedrží pozici spekulující na propad u čtyř největších britských bank – RBS, Lloyds, HSBC, Barclays.

Ani libra nebyla ušetřena

Stejně tak, jako tomu je v případě vybraných britských akcií, sázejí fondy i na další propad libry. Podle agentury Bloomberg dosáhl objem pozic spekulujících na oslabení britské měny rekordních 90 082 kontraktů, což je nejvíce od roku 1992. Opačný sentiment, tedy pozitivní výhled na zpevnění, byl u investorů pozorován naposledy vloni v listopadu.

„Libra pokořila několik psychologických a technických supportů,“ řekl pro Bloomberg Angus Nicholosn, analytik spolčnosti IG. „Pokud budeme svědky, ostatně jak se všeobecně předpokládá, propadu britské ekonomiky do recese, dá se čekat další oslabení. To bude mít na svědomí Bank of England a její další level uvolnění měnové politiky.“

Mnohem více napoví data tohoto týdne. Řeč je v tomto případě o zítřejším reportu indexu cen spotřebitelů a výrobců. Svou roli budou hrát i středeční data ohledně britské míry nezaměstnanosti a změny počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výčet pak uzavře čtvrtek, kdy budou zveřejněny červencové maloobchodní prodeje.

Aktuálně slábne libra na páru s eurem o více jak 0,4 % až na 1,151 GBPEUR. Vůči dolaru pak o -0,3 %, což odpovídá 1,288 GBPUSD.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter