„Přehnaná rally“ na dluhopisech. Goldman Sachs má jasno


12:27 • 20. října 2015

Tagy: Fed, sazby, měnová politika, výnos, dluhopis

Americká centrální banka Fed v září nejen že nesnížila sazby, ale vyslovením obav z vývoje na finančních trzích i ostatních ekonomik dala najevo, jak mnoho faktorů vstupuje do jejího rozhodování, čímž posílila očekávání, že úroky ve Spojených státech možná hned tak neporostou. Tím Fed ubral potenciál dolaru k posilování a zároveň podpořil americké vládní dluhopisy. Této „přehnané rally“ by ale měl být brzy konec, vzkazuje Goldman Sachs.

Investoři ve světle komunikace Fedu podceňují výhled inflace a stlačují tak výnosy státních bondů (tzv. Treasuries) příliš nízko, uvádějí analytici GS. Poté, co centrální banka v září odložila utahování měnové politiky, významně klesly sázky na trhu na to, že k tomuto kroku dojde ještě letos – konkrétně na polovičních 30 procent.

Zatímco spotřebitelské ceny v USA klesají (v září meziměsíčně -0,2 %, meziročně stagnovaly), inflační očekávání dle indikátorů dluhopisového trhu jsou téměř nejnižší za šest let. Vyjadřuje ho rozdíl mezi výnosy fixně úročených dluhopisů a mezi výnosy Treasuries upravených o inflaci, a ten je na úrovni 1,46 procenta (tzv. 10letý „break-even“). Výnos 10letého dluhopisu americké vlády za poslední měsíc klesl z 2,2 ke 2 procentům a podle Goldmanů je tak příliš nízko.

Goldman Sachs předpovídá, že faktor nízkých cen energií, který se negativně promítá do celé cenové hladiny, na přelomu roku s odrazem cen ropy otočí, zatímco pozitivní vliv sektoru služeb zesílí. Analytici banky zůstávají konzistentní v očekávání, že Fed zvýší sazby na svém prosincovém zasedání (15. až 16. prosince), a předpokládají, že krok nebude pro trhy překvapením, jelikož je do té doby ještě čas na obrat v rétorice centrální banky, jíž je třeba účastníky trhu na tak zásadní krok připravit. Vyjde to tentokrát Goldmanům?

Goldman Sachs zhoršuje výhled pro akcie i ekonomiku

Fed musí mluvit jasněji, říká bývalý člen vedení

Napsat autorovi RSS

Vystudovala Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, obor finance a bankovnictví. V rámci studia strávila semestr na nizozemské Maastricht University a po návratu získala první redaktorskou zkušenost v online deníku Týden.cz. V roce 2010 nastoupila jako redaktorka zpravodajského investičního webu Patria.cz, kde působila čtyři roky. Od května 2014 se podílí na tvorbě ekonomického portálu v rámci nově vzniklé finanční skupiny Roklen Fin. Je zástupkyní šéfredaktora Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.