Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Chystáte se na Wimbledon? Za jahody si připlatíte

Ceny pro Brity jednoho z nejoblíbenějších druhů ovoce by mohly kvůli brexitu stoupnout až o polovinu. Jsou to jahody, které jsou tak neodmyslitelně spjaty třeba s nejznámějším tenisovým turnajem světa Wimbledonem. Výrazně by zdražily kvůli omezení možnosti práce pro sezonní zaměstnance, kteří do Spojeného království přicházejí z Evropské unie. Uvedla to televize SkyNews na svých webových stránkách.

Například na loňském Wimbledonu, který ve dvouhrách ovládli Andy Murray a Serena Williamsová, návštěvníci spořádali 28 tisíc kilogramů jahod, to je asi 140 tisíc porcí.

Na sklizni a pěstování jahod, ale i jiného drobného ovoce, se podílí asi 29 tisíc lidí. Z toho 95 procent je z jiných zemí EU, především z Polska a Rumunska. Ze zprávy pro „British Summer Fruits“ vyplývá, že poptávka po těchto zaměstnancích poroste. Průmysl, jehož hodnota je asi 1,2 miliardy liber ročně, totiž expanduje. Zpráva ale varovala, že pěstitele jahod zasáhl nedostatek zaměstnanců už po referendu o setrvání v EU, které se konalo loni v červnu.

Pokud by skončila svoboda volného pohybu, pak by práci zaměstnancům z EU, kteří přicházejí do Spojeného království, umožňovala smlouva na dobu určitou.

„Pokud nebudeme mít sběrače, nebudeme mít ani drobné ovoce,“ upozornil Laurence Olins, předseda British Summer Fruits. „Je nepochopitelné, že lidé, kteří volili odchod Británie z EU, chtěli zničit ikonický a neuvěřitelně konkurenceschopný britský zahradnický průmysl, a viděli konec nákupů britské produkce,“ dodal Olins s tím, že pokud se nepodaří zajistit přístup pro sezonní pracovníky, jež jsou pro produkci drobného ovoce v Británii potřeba, bude to neúmyslným důsledkem brexitu, spolu s rostoucími cenami a zvýšeným důrazem na dovoz ovoce.

Zpráva varovala, že dopad by pocítilo také ministerstvo financí, daň z příjmu, daň z příjmu právnických osob a výnosy národního pojištění by klesly. Pěstitel Harry Hall z Hall Hunter Partnership řekl, že zastavení práce, kterou obstarávají migranti, by byla „nepřekonatelnou a ohromující formou národního sebepoškozování“.

Britská vláda již dříve připustila, že existují části hospodářství, která jsou ohrožena nedostatkem pracovní síly kvůli brexitu. Kabinet zkoumá možnosti, jež předcházejí rozhovorům s Bruselem o budoucích opatřeních. Ministerstvo vnitra uvedlo, že se v dubnu zabývalo plány na tzv. „barista víza“, která by zajistila, že kavárny a hospody v Británii budou plně obsazeny.

Newsletter